Çıra dibi karanlık olur

Bir kimse, başkalarına bol bol yaptığı yardımı kendi yakınlarına yapmaz. Yapısı gereği etrafına ışık saçan çıra, kendi dibini aydınlatamaz. Güçlü kişilerde uzaktakileri kollayıp kayırdıkları ve çokça yardım yaptıkları gibi kendi yakınlarına o kadar fayda sağlayamazlar.

Çünkü onlar her şeyden önce çıkarlarını düşünen insanlar olmaktan uzaktırlar, kendi yakınlarını kayırmaktan çekinirler. Yapısı gereği ışık saçan çıra etrafını aydınlatır fakat dibini aydınlatamaz. Bazı güçlü ve yardımsever kişilerin de faydası kendine veya yakınlarına dokunmaz.

Genellikle çevresindekilere yararı olur. Bir kişi yardımlarını kendilerine yakın olanlara vermez. Doğası gereği parıldayan çıra, dibini aydınlatamaz.

Güçlü insanlarda, uzak olanlara göz kulak oldukları ve çok yardım verdiği için akrabalarından çok fazla yararlanamazlar. Çıkarlarını her şeyden önce düşünen insanlar olmaktan uzak oldukları için, akrabalarını tercih etmekten korkuyorlar. Yapısından dolayı, aydınlık çıra çevresini aydınlatır, ancak tabanını aydınlatamaz.

Bazı güçlü ve yardımsever insanların faydaları kendilerine veya akrabalarına dokunmaz. Genellikle etrafdakilere yardımcı olur.

  • Çıra dibi karanlık olur atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Çıra dibi karanlık olur atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Çıra dibi karanlık olur atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Çıra dibi karanlık olur atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Çıra dibi karanlık olur atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Çıra dibi karanlık olur atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Ç Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Ç Harfi ile Başlayan Atasözleri