Çalıda gül bitmez cahile söz yetmez

Her varlığın bir niteliği, bir yapısı vardır. Gülü, ancak gül ağacından alabilirsin. Bir çalının gül açması mümkün değildir.

Çünkü tabiatına aykırıdır. Bunun gibi cahil kimselerede bir söz anlatmak hemen hemen mümkün değildir. Çünkü cahil kimsenin kavrayışı kıttır, ayrıca inatçıdır ve bildiğindende şaşmaz.

Dolayısıyla onu yola getirmek, ondan olumlu davranışlar beklemek son derece zordur, ona ne söylerseniz boşa gider. Güzelliklerin simgesi olan gülün çalıda yaşaması düşünülemez. Aynı şekilde, cahil kişiyede sözün doğrusunu anlatmak mümkün değildir.

Cahil olduğu için kendi bildiklerinin dışındada doğruların bulunduğunu kabul etmesi mümkün değildir. Bir değeri ve erdemi asil yaratılışlı insanlarda aramalıdır. Batalıkta biten gülün kokusunu oradaki durgun su bastırır.

Cahil kimseye sözne kadar etkili ve uzun olursa olsuntesir etmez. Öğüt almak Allah'tan korkan ve akıllı olan insanların harcıdır. Her varlığın bir niteliği ve bir yapısı vardır.

Sadece gül ağacından gül satın alabilirsiniz. Bir çalının çiçek açması mümkün değildir. Çünkü doğaya aykırıdır.

Böyle cahil insanlara bir kelime söylemek neredeyse imkansız. Cahilin anlayışı kıt olduğu için, aynı zamanda inatçıdır ve bildiği gibi şaşırtıcı değildir. Bu nedenle, onu yola koymak ve ondan ne kadar israf ederseniz söyleyin ondan olumlu davranış beklemek son derece zordur.

Güzellerin sembolü olan gülün çalıda yaşaması düşünülemez. Aynı şekilde, cahil insanda gerçeği söylemek mümkün değildir. Bilgisiz olduğu için, bildiklerinden başka gerçekler olduğunu kabul edemez.

Asil yaratılıştaki insanlarda bir değer ve erdem aramalıdır. Bataklıktaki gülün kokusu oradaki durgun suyu bastırır. Cahil etkili ve uzunsa kimseye zarar vermez.

Danışmanlık almak Allah'tan korkan ve akıllı olan insanlar için bir ücrettir.

  • Çalıda gül bitmez cahile söz yetmez atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Çalıda gül bitmez cahile söz yetmez atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Çalıda gül bitmez cahile söz yetmez atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Çalıda gül bitmez cahile söz yetmez atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Çalıda gül bitmez cahile söz yetmez atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Çalıda gül bitmez cahile söz yetmez atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Ç Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Ç Harfi ile Başlayan Atasözleri