Çok mal haramsız çok söz yalansız olmaz

Yapılan işe göre kazanılabilecek para miktarı az çok bellidir. Bu nedenle beklentinin üzerinde para elde eden kişiden şüphe edilir, yasal olmayan kazanç elde ettiği düşünülür. Zaten insan para hırsına kapılırsa, helal haram demeden kazanmak için her yola sapar.

Akıllı bir insan kısa ve öz konuşur, gevezelik edip boş boş konuşmak doğru bir davranış değildir. Çünkü çok konuşanın sözleri arasında muhtemelen yalanda bulunur. Her insanın çalıştığı işe göre kazanması gereken bir miktar vardır.

Fakat bir kimse beklenilenin üzerinde haksız kazanç elde ediyorsa bu işin içinde yasa dışı bir yola başvurulduğu düşünülür. Aynı şekilde çok konuşan insanlarında illa ki ağızlarından yalan söz çıkar. İnsan az ve öz konuşmalıdır.

Yapılan işe göre, kazanılabilecek para miktarı az çok açıktır. Bu nedenle, beklentinin üzerinde para kazanan kişinin şüpheli olduğu, yasadışı gelir elde ettiği düşünülmektedir. Bir kişi zaten para için açgözlüyse, helal haram demeden kazanmak için her yöne gider.

Akıllı bir kişi kısaca konuşur, gevezelik etmek ve boşuna konuşmak doğru davranış değildir. Çünkü muhtemelen birçok konuşmacının sözleri arasında bir yalan. Herkesin çalıştığı işe bağlı olarak kazanması gereken bir miktar vardır.

Ancak, birisi beklenenden daha adil olmayan bir kazanç elde ederse, bu yasa dışı bir yol olarak kabul edilir. Aynı şekilde, çok konuşan insanlar mutlaka yalanlardan söz edecektir. Kişi çok az konuşmalıdır.

  • Çok mal haramsız çok söz yalansız olmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Çok mal haramsız çok söz yalansız olmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Çok mal haramsız çok söz yalansız olmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Çok mal haramsız çok söz yalansız olmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Çok mal haramsız çok söz yalansız olmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Çok mal haramsız çok söz yalansız olmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Ç Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Ç Harfi ile Başlayan Atasözleri