Çok söyleme arsız edersin aç bırakma hırsız edersin

Yönetimi altında bulunan kimselere sık sık müdahale edenler bekledikleri verimi alamadıkları gibi onlarıda arsız ederler, yiyecek ve para bakımındanda sıkıntıya düşürenler onları hırsızlığa itmiş olurlar. Çalıştırdığın veya hatırın geçen insanlara sık sık eleştirilerde bulunmak, emirler verip bir şeyler yaptırmak sözlerinin etkisini yok eder, dolayısıyla o kimseler yüzsüz ve seni dinlemez olurlar. Benzer bir şekilde bu kimselere haklarını eksiksiz ver, yeterli yiyecek ve para ver, sıkıntıya düşürme, az verirsen, haklarını vermezsen onları kötü yola iter, hırsızlığa yöneltirsin.

Yönetimin altında bulunan kimseye ikide birde şunu yap, bunu yapma demekle iyi sonuç alınır sanma, onu arsız edersin. Yiyecek, para bakımından sıkıntıyada düşürme. Çünkü hırsızlığa itmiş olursun.

Yönetim altındaki insanlara sık sık müdahale edenler bekledikleri verimliliği almazlar ve aynı zamanda arsızdırlar ve yiyecek ve paradan muzdarip olanlar onları hırsızlığa iter. Çalıştığınız veya hatırladığınız insanlara sık sık eleştiri, emir vermek ve bir şeyler yapmak etkili olacaktır, bu yüzden bu insanlar meçhul olacak ve sizi dinlemeyecektir. Benzer şekilde, bu insanlara haklarını tamamen verin, onlara yeterli yiyecek ve para verin, üzülmeyin, daha az verirseniz, haklarını vermezseniz, onları kötü yola itecek ve hırsızlığa sürükleyecektir.

Bunu iki ya da iki yönetim altında olan kimseye yapmayın, iyi sonuçlar alacağınızı düşünmeyin, arsız olacaksınız. Yemek, para tasarrufu sağlayan sıkıntı. Çünkü hırsızlığı itiyorsun.

  • Çok söyleme arsız edersin aç bırakma hırsız edersin atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Çok söyleme arsız edersin aç bırakma hırsız edersin atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Çok söyleme arsız edersin aç bırakma hırsız edersin atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Çok söyleme arsız edersin aç bırakma hırsız edersin atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Çok söyleme arsız edersin aç bırakma hırsız edersin atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Çok söyleme arsız edersin aç bırakma hırsız edersin atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Ç Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Ç Harfi ile Başlayan Atasözleri