Çok söyleme arsız olur aç koyma hırsız olur (aç bırakma hırsız olur çok söyleme arsız olur)

Yönettiğin, eğittiğin, koruduğun kimselere aşırı ölçüde söylemek, ardı arkası kesilmeyen buyruklar vermek, eleştirilerde bulunmak sözlerinin gücünü kırıp tesirsiz bırakabilir, dolayısıyla o kimseler yüzsüz ve söz dinlemez olurlar. Benzer bir şekilde bu kimseleri açda bırakma, haklarını ver, gerek yiyecek, gerek para bakımından bir sıkıntıya düşürme, yoksa onları kötü yola iter, hırsızlığa sevk edersin. Yönetimin altında bulunan kimseye ikide birde şunu yap, bunu yapma diye emir verip durma.

Böyle yapmakla iyi sonuç alırım sanma, aksi halde onu arsız edersin. Yiyecek ve para bakımından sıkıntıya düşürme, çünkü hırsızlığa itmiş olursun. Yönettiğiniz, eğittiğiniz ve koruduğunuz insanlara aşırı söz söylemek, kesilmeyen komutlar vermek ve eleştiri yapmak kelimelerinin gücünü kırabilir ve böylece meçhul ve itaatsiz hale gelir.

Aynı şekilde, bu insanları aç bırakmayın, haklarını vermeyin, hem yiyecek hem de para açısından acı çekmeyin, ya da onları kötü yola itersiniz ve hırsızlığa yönlendirirsiniz. Bunu, ikisi bir arada yönetim altında olan herkese yapın, bunu yapmayı bırakmayın. Bunu yaparak iyi sonuçlar alacağımı düşünmeyin, aksi halde arsız olacaksınız.

Yiyecek ve para için endişelenmeyin, çünkü hırsızlığa itersiniz.

  • Çok söyleme arsız olur aç koyma hırsız olur (aç bırakma hırsız olur çok söyleme arsız olur) atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Çok söyleme arsız olur aç koyma hırsız olur (aç bırakma hırsız olur çok söyleme arsız olur) atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Çok söyleme arsız olur aç koyma hırsız olur (aç bırakma hırsız olur çok söyleme arsız olur) atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Çok söyleme arsız olur aç koyma hırsız olur (aç bırakma hırsız olur çok söyleme arsız olur) atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Çok söyleme arsız olur aç koyma hırsız olur (aç bırakma hırsız olur çok söyleme arsız olur) atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Çok söyleme arsız olur aç koyma hırsız olur (aç bırakma hırsız olur çok söyleme arsız olur) atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Ç Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Ç Harfi ile Başlayan Atasözleri