Ödünç güle güle gider ağlaya ağlaya gelir

İleride geri alınmak şartıyla verilen para, eşya yada herhangi bir mal her iki tarafıda mutlu eder. Veren yardımcı olduğu, alanda ihtiyacını gördüğü için sevinir. Ancak geri verme zamanı gelince bu sevinç kaybolur.

Çünkü çoklukla geri ödeme ya çok geç yapılır, yada ödünç olarak verilen şeyin yıprandığı görülür. Bu durum ödünç verenle, ödünç alanın arasını açar, dostlukları bozup zedeler. Ödünç verilirken verende alanda güler yüzlüdür, mutludur.

Ödünç alınan geri verilirken ise durum değişir. Ödünç eşyasını tertemiz ve sapasağlam veren kişi, onu yıpranmış, bazende arızalanmış olarak geri alır. Para veren kimsede parasını zamanında alamazsa tarafların arası çok çabuk bozulur.

Ödünç para verildiği zaman iki taraftan özellikle para alanın yüzü güler. Ama sonra borçlunun borcunu geciktirmesiyle alacaklı taraf parasını geri alamadığı, geride veremediği için üzülürler. Sonunda tarafların arası bozulmadan ödeme pek gerçekleşmez.

Ödünç eşyayı tertemiz veren kimse, onu yıpranmış olarak geri alır. Ödünç verilen şey yeni gider yıpranmış döner. Gelecekte geri alınması şartıyla verilen para, mallar veya mallar her iki tarafı da mutlu edecektir.

Verici yardımcı olduğu için mutlu, sahada ihtiyacı görüyor. Ancak, bu sevinç onu geri verme zamanı geldiğinde kaybolur. Çünkü geri ödemenin çoğu ya çok geç ya da ödünç verilenlerin yıpranmış olduğu görülüyor.

Bu durum borçlu ile borçlu arasında açılır ve dostluklara zarar verir. Borç alırken, borç veren alanında gülümseyerek ve mutlu. Kredi geri verildiğinde durum değişir.

Ödünç verilen öğeyi temiz ve sağlam veren kişi onu geri alır, yıpranır ve bazen kırılır. Hiç kimse parayı zamanında vermezse, para taraflar arasında çok hızlı bir şekilde kırılır. Ödünç para verildiğinde, özellikle her iki taraftan alınan paranın yüzü gülümsüyor.

Ama sonra, borçlunun borcunun gecikmesi nedeniyle, alacaklı parasını geri alamadığı ve geri veremediği için üzgün. Sonunda, ödeme tarafları bozmadan gerçekleşmez. Ödünç alınan materyalin ödünç vereni onu geri alacaktır.

Ödünç alınanın yeni ve yıpranmış olduğu ortaya çıkıyor.

  • Ödünç güle güle gider ağlaya ağlaya gelir atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Ödünç güle güle gider ağlaya ağlaya gelir atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Ödünç güle güle gider ağlaya ağlaya gelir atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Ödünç güle güle gider ağlaya ağlaya gelir atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Ödünç güle güle gider ağlaya ağlaya gelir atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Ödünç güle güle gider ağlaya ağlaya gelir atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Ö Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Ö Harfi ile Başlayan Atasözleri