Önce düşün sonra söyle

Ağızdan çıkan sözü değiştirmek yada geri almak çok zordur. Sarf edilen bir söz insanı güç durumda bırakabilir, zarara sokup pişman edebilir. Bu sebeple bir sözü sarf etmeden önce dikkatlice düşünmeli, ne getirip götüreceği iyice tartılıp hesaplanmalıdır.

Bir söz ağızdan çıktığında o sözü değiştirmek yada geri almak mümkün değildir. Düşüncesizce söylenen bir söz insanı güç ve sıkıntılı durumda bırakabilir, zarara sokup pişman edebilir. Bu sebeple bir sözü söylemeden önce dikkatlice düşünmeli, sonuçlarının nelere sebep olabileceğini tahmin etmeliyiz.

Yoksa anlamsızca keşke böyle konuşmasaydım der, pişman oluruz. İyice düşünmeden söylediğimiz sözlerden dolayı, sonradan pişmanlık duyduğumuz çok olur. Böyle bir duruma düşmemek için bir sözü söylemeden önce uzun uzun düşünmemiz gerekir.

Kelimeyi ağızdan değiştirmek veya geri almak çok zordur. Vaat edilen bir kelime insanları zor bir konumda bırakabilir, incitebilir ve pişman olabilir. Bu nedenle, bir kelimeyi düşünmeden önce dikkatlice düşünülmeli, getireceği ve alacağı şey tartılmalı ve hesaplanmalıdır.

Bir kelime ağızdan çıktığında, değiştirmek veya geri almak mümkün değildir. Düşüncesizce söylenen bir kelime, bir kişiyi zor ve sıkıntılı bir durumda bırakabilir, zarar verebilir ve pişman olabilir. Bu nedenle, bir kelime söylemeden önce, dikkatlice düşünmeli ve sonuçların neye sebep olabileceğini tahmin etmeliyiz.

Aksi halde keşke böyle konuşmasaydım ve pişman oluruz. İyi düşünmeden söylediğimiz kelimeler yüzünden daha sonra pişman oluruz. Böyle bir duruma düşmemek için bir kelime söylemeden çok önce düşünmemiz gerekiyor.

  • Önce düşün sonra söyle atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Önce düşün sonra söyle atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Önce düşün sonra söyle atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Önce düşün sonra söyle atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Önce düşün sonra söyle atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Önce düşün sonra söyle atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Ö Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Ö Harfi ile Başlayan Atasözleri