Önce iğneyi kendine batır sonra çuvaldızı ele

Başkasına zararı dokunacak bir davranışı yapmadan önce iyi düşün, kendi kendini eleştir. Kişi önce kendisine yapılacak gönül kırıcı, küçük bir eylemin kendisinde bırakacağı etkiyi düşünmelidir. Sonrada bu eylemin daha ağırının başkasına yapılmasının doğru olup olmadığının kararını vermesi gerekir.

Yani kendisine yapılmasını istemediği bir davranışın daha büyüğünü bir başkasına yapmamalıdır. Çuvaldız, ucu yassı ve eğri, büyük iğne. Önce küçük incitici bir işlemin bize yapacağı etkiyi düşünmeli, ondan sonra bunun daha ağırını başkasına uygulamanın doğru olup olmadığına karar vermeliyiz.

Kişi, başkasına yapmayı düşündüğü kötü bir işi önce kendinde denemeli, sonra yapmak istediği kişiye yapmalıdır. Böylece karşı tarafın bu durumda ne hissedeceğini en iyi kendisi anlamış olur. Ayrıca yapacağı davranışın doğru olup olmadığına karar vermiş olur.

Başka birine zarar verecek bir şey yapmadan önce, iyi düşünün, kendinizi eleştirin. Önce küçük bir kendini dehşete düşürme eyleminin onun üzerindeki etkisini düşünmek gerekir. Daha sonra bu eylemi herkesten daha ağır yapmanın doğru olup olmadığına karar vermesi gerekiyor.

Başka bir deyişle, yapılmasını istemeyen bir başkasına yapılmamalıdır. Ehlileştiriyoruz, ucu düz ve bükülmüş, büyük iğne. Önce küçük bir incinme sürecinin üzerimizdeki etkisini göz önünde bulundurmalı ve sonra daha ağır olanı bir başkasına uygulamanın doğru olup olmadığına karar vermeliyiz.

Kişi önce başkasına yapmayı düşündüğü kötü bir işi denemeli, sonra yapmak istediği kişiye yapmalıdır. Böylece, diğer tarafın bu durumda ne hissedeceğini en iyi anlar. Ayrıca davranışının doğru olup olmadığına karar verir.

  • Önce iğneyi kendine batır sonra çuvaldızı ele atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Önce iğneyi kendine batır sonra çuvaldızı ele atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Önce iğneyi kendine batır sonra çuvaldızı ele atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Önce iğneyi kendine batır sonra çuvaldızı ele atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Önce iğneyi kendine batır sonra çuvaldızı ele atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Önce iğneyi kendine batır sonra çuvaldızı ele atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Ö Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Ö Harfi ile Başlayan Atasözleri