Üveye etme özünde bulursun geline etme kızında bulursun

Öz evladı bir gün öksüz kalırsa başkalarının ona kötü davranmasını istemeyen, üvey evladına kötü davranmamalıdır, kızına ileride gelin olarak gideceği yerde kötü davranılmasını istemeyen, kendi gelinine kötü davranmamalıdır. Üvey evlatlar ve gelinler ailenin birer bireyidir, onlara karşı haksızlık etmemeli, kötü ve kırıcı davranmamalıdır. Ayrım yapılmadan, adil ve dostane yaklaşılmalı.

Yoksa aynı olumsuz olaylar, bir gün kendi erkek ve kız çocuklarımızında başına gelebilir. Kendi çocuğu bir gün öksüz kalırsa, başkalarının ona kötü davranmasını istemeyen, bugünüvey çocuğuna kötü davranmamalıdır. Kızına, ileride gelin olarak gittiği yerde kötüdavranılmasını istemeyen, şimdi gelinine kötü davranmamalıdır.

Üvey çocuğa kötülük eden bir kimse, bunun karşılığını öz çocuğu üvey kalınca görür, onunda çocuğuna kötü davranırlar. Gelinine kötü davranan ise kızı gelin olunca onada benzer davranışların yapıldığını görürse şaşmamalıdır. Başkalarının evlatlarına kötü davrananlar, kendi evlatlarında cezalarını bulurlar.

Kendi kendine çocuk bir gün yetim kalırsa, başkalarının kötü davranmasını istemeyen üvey oğluna kötü davranmamalı, kızının muamele görmesini istemeyen kendi gelini ile kötü olmamalıdır. gelecekte bir gelin. Üvey oğullar ve gelinler ailenin üyeleridir, onlara karşı haksız olmamalı ve kötü ya da incitici davranmamalıdır.

Ayrım gözetmeksizin adil ve dostane bir yaklaşım benimsenmelidir. Aksi takdirde, aynı olumsuz olaylar bir gün kız ve erkek çocuklarımızda da olabilir. Eğer kendi çocuğu bir gün yetim kalırsa, başkalarının ona kötü davranmasını istemeyen bugünkü çocuğu tedavi etmemelidir.

Kızının gelecekte gelin olarak gittiği yerde istismar edilmesini istemeyen, şimdi gelini tedavi etmemelidir. Koruyucu çocuğa kötü olan biri koruyucu bir çocukken tam tersini görür ve ona kötü davranırlar. Gelini tedavi eden kızın, gelinken benzer davranışlar görmesi şaşırtıcı olmamalıdır.

Başkalarının çocuklarını yanlış davrananlar cezalarını kendi çocuklarında bulurlar.

  • Üveye etme özünde bulursun geline etme kızında bulursun atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Üveye etme özünde bulursun geline etme kızında bulursun atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Üveye etme özünde bulursun geline etme kızında bulursun atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Üveye etme özünde bulursun geline etme kızında bulursun atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Üveye etme özünde bulursun geline etme kızında bulursun atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Üveye etme özünde bulursun geline etme kızında bulursun atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Ü Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Ü Harfi ile Başlayan Atasözleri