Üzüm üzüme baka baka kararır

Her zaman bir arada bulunan, arkadaşlık eden, bir çevrede yaşamaya çalışan kimseler birbirlerinden etkilenirler, birbirlerinin özelliklerini, huylarını ve alışkanlıklarını kaparlar. Bk. Körle yatan.

Her zaman bir arada bulunan, arkadaşlık eden kimseler birbirlerine huy aşılar. Sıklıkla bir arada bulunan, arkadaşlık eden, ortak bir çevrede yaşayan kişiler birbirlerinin olumlu veya olumsuz yönlerinden etkilenirler. Bu etkilenme sonucunda kişide olumlu veya olumsuz davranışlar, huylar ortaya çıkar.

Bu çevrenin insan üzerindeki etkilerini anlatan bir atasözümüzdür. Özellikle gençler çabuk etkilendiği için, arkadaş seçiminde çok dikkatli olmalıdır. Bir kişiyi iyice tanımadan, öğrenmeden kendisi ile samimi olunmamalıdır.

Bununla ilgili cervantes in bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim sözü oldukça anlamlıdır. Her zaman bir arada bulunan, arkadaşlık eden kimselerin huyları birbirine benzemeye başlar. Çok samimi olan kimseler, birbirlerinin huylarını benimserler.

İnsan hem etkilenen, hemde etkileyen bir varlıktır. Her zaman bir arada bulunan, arkadaşlık eden kimseler, birbirlerinin huyunu kapar. Kır atın ya huyundan ya suyundan.

İnsan yakında olanın huyunu kapar. Her zaman birlikte olan, arkadaş olan, bir çevrede yaşamaya çalışan insanlar birbirlerinden etkilenir, birbirlerinin özelliklerini, alışkanlıklarını ve alışkanlıklarını alırlar. Bk.

Körü körüne yalan. Her zaman birlikte olan insanlar, dostluk birbirlerine aşılar. Genellikle birlikte yaşayan, arkadaş edinen, ortak bir çevrede yaşayan insanlar birbirlerinin olumlu veya olumsuz yönlerinden etkilenir.

Bu etkinin bir sonucu olarak, kişide olumlu veya olumsuz davranışlar ve ruh halleri ortaya çıkar. Bu ortamın insanlar üzerindeki etkilerini tanımlayan bir atasözüdür. Özellikle gençler hızlı bir şekilde etkilendiğinden, arkadaş seçiminde çok dikkatli olunmalıdır.

Kişi, bir insanı tam olarak tanımadan ve öğrenmeden samimi olmamalıdır. Bana Cervanes'in arkadaşından bahset, kim olduğunu söyleyeyim. Hep birlikte olan ve arkadaş olanların karakterleri birbirine benzemeye başlar.

Çok içten insanlar birbirlerinin doğasını benimser. İnsan hem etkilenen hem de etkileyen bir varlıktır. Her zaman birlikte olan dostluk, birbirlerinin öfkesini yakalar.

Kırsal at ya öfkesinden ya da suyundan. İnsan, yakınlardaki şeyin kusurunu kapar.

  • Üzüm üzüme baka baka kararır atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Üzüm üzüme baka baka kararır atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Üzüm üzüme baka baka kararır atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Üzüm üzüme baka baka kararır atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Üzüm üzüme baka baka kararır atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Üzüm üzüme baka baka kararır atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Ü Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Ü Harfi ile Başlayan Atasözleri