İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır

Hoşlanılmayan bir davranışın en küçüğünü, başkalarından önce kendimizde deneyip etkiyi görmeli, ondan sonra bunun daha büyüğünü başkalarına uygulamanın ne denli uygun olup olmayacağına karar vermeliyiz. Başkasına zararı dokunacak bir davranışı yapmadan önce iyi düşün, kendi kendini eleştir. Başkasına karşı acı verecek bir iş yapan kişi, işin çok daha küçüğünü kendisine denemesi gerekir.

Buna dayanamayacağı içinde büyüğünü yapmanın ne kadar acı vereceğini görecektir. Bu nedenle kendisi en küçük bir sıkıntıya katlanamayan, başkalarına çok büyük sıkıntı vermemelidir. Kendisi küçük kötülüğe katlanamayan, başkalarına kötülükler yapmaktan kaçınmalıdır.

Kendisi küçük bir kötülüğe katlanamayan, başkasına büyük kötülükler yapmaktan kaçınmalıdır. Hoşa gitmeyen bir durumda insanlardan özveri istemeden önce, bu durumun getirdiği fedakarlığın bir kısmını biz üstlenmeliyiz ki, başkalarından özveri istemeye yüzümüz olsun. Öte yandan, bir iş yada bir konu hakkında başkasına öğüt vermeden, bunu önce kendimize yapmalıyız.

Kendi nefsine söz geçiremeyen insanın yapacağı bir öğüt insanları etkilemez. Söylediği iyi olsa, bunu kendisi yapardı diye düşünürler. Kendimizdeki en küçük sevilmeyen davranışın diğerlerinden önce etkisini görmeli ve daha büyük olanı başkalarına uygulamanın ne kadar uygun olduğuna karar vermeliyiz.

Başka birine zarar verecek bir şey yapmadan önce, iyi düşünün, kendinizi eleştirin. Başka birine karşı acı verici bir iş yapan kişi çok daha küçük işleri denemelidir. Büyük olanı yapmanın ne kadar acı verici olacağını görecek, çünkü dayanamıyor.

Bu nedenle, en ufak bir sıkıntıdan muzdarip olmamalı ve başkalarına büyük sıkıntı vermemelidir. Biraz kötülük yapamayan başkalarına kötülük yapmaktan kaçınmalıdır. Biraz kötülük yapamayan birine büyük kötülük yapmaktan kaçınmalıdır.

Hoş olmayan bir durumda insanlardan adanmışlık istemeden önce, bu durumun getirdiği bazı fedakarlığı üstlenmeliyiz, böylece başkalarından adanmışlık isteyecek yüzümüz var. Öte yandan, bir başkasına bir iş veya konu hakkında tavsiyede bulunmadan önce bunu kendimize yapmalıyız. Kendi egosuyla konuşamayan bir kişinin yapacağı bir öğüt, insanları etkilemez.

Eğer söylemekte iyiyseler, bunu kendileri yapacaklarını düşünürler.

  • İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki İ Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki İ Harfi ile Başlayan Atasözleri