İki dinle bir söyle

Çok konuşmak doğru değildir. Haddinden fazla konuşmak, gereksiz ve yanlış sözlerin ağızdan çıkmasına yol açar. Ayrıca konuşan kişiyide itici yapar.

Bu bakımdan az konuşmalı, çok dinlemelidir. Hem yerinde konuşabilmek içinde dinlemek şarttır. Çünkü söylenenler ancak bu şekilde kavranır, çenesi düşüklüktende bu şekilde kurtulur insan.

Çok konuşan, gereksiz, yanlış sözler söyler. Karşındaki iki, on, yüz söylerse sen bir söyle. Yerinde cevap verebilmen içinde hemen atılamaman, söylenenleri uzun uzun dinlemen gerektir.

Bir olay hakkında hüküm yada karar verirken, o olaya dahil herkesi dinlemek, onda göre söz söylemek gerekir. Çok fazla konuşmak doğru değil. Çok konuşmak, gereksiz ve yanlış kelimelerin ağızdan çıkmasına neden olur.

Ayrıca konuşmacının konuşmasını sağlar. Bu bakımdan daha az konuşmalı ve çok dinlemelidir. Yerinde konuşabilmek zorunludur.

Çünkü söylenen sadece bu şekilde kavranır ve bu şekilde insan çenesinden kurtulur. Birçok gereksiz, yanlış kelime konuşuyor. Ona söylersen iki, on, yüzünü söyle.

Yerinde cevap verebilmek için hemen atılmamalısınız, söylenenleri dinlemelisiniz. Bir olay hakkında bir karar veya karar verirken, o olayla ilgilenen herkesi dinlemek ve buna göre konuşmak gerekir.

  • İki dinle bir söyle atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • İki dinle bir söyle atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • İki dinle bir söyle atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • İki dinle bir söyle atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • İki dinle bir söyle atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • İki dinle bir söyle atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki İ Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki İ Harfi ile Başlayan Atasözleri