İstediğini söyleyen istemediğini işitir

Bir kimseye hakaret etmek, ağır sözler söylemek doğru değildir, oda ağır sözlerle karşılık verir. Bir insana karşı ölçüsüz, kırıcı sözler söylemek, hakaret etmek doğru değildir. Oda bu sözlere karşılık ağır sözlerle karşılık verir.

Bir kimseye onur kırıcı sözler söylemek yanlıştır. Bir kimseye ölçüsüz, ağır sözler söylemek, hakaret etmek doğru değildir. Oda ağır sözlerle karşılık verir.

Ağzına her geleni iyi veya kötü olarak ayırt etmeden söyleyen, kırıcı ve patavatsız konuşup kalp kıran kişi, aynı şekilde söylediği kişiden karşılığını alır. Eğer insan güzel şeyler işitmek istiyorsa eğer kötü konuşmamalıdır. Kötü sözler sarf eden insan, kötü sözler işitmeye kendini hazırlamalıdır.

Birine hakaret etmek, ağır sözler söylemek doğru değildir, oda ağır sözlerle karşılık verir. Bir kişiye karşı koşulsuz, saldırgan sözler söylemek, hakaret etmek doğru değildir. Oda bu kelimelere ağır sözlerle karşılık verir.

Birine saldırgan sözler söylemek yanlış. Durdurulamaz, ağır sözler söylemek ya da birine hakaret etmek doğru değildir. Oda ağır sözlerle cevap veriyor.

Her şeyi iyi ya da kötü olarak ayırt etmeden ağzını anlatan, bir kırıcı ve künt olmadan konuşur ve kalbi kırar, ayrıca söylediği kişiden dönüş alır. Bir kişi iyi şeyler duymak istiyorsa, kötü konuşmamalıdır. Kötü konuşan bir kişi kendini kötü sözler duymaya hazırlamalıdır.

  • İstediğini söyleyen istemediğini işitir atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • İstediğini söyleyen istemediğini işitir atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • İstediğini söyleyen istemediğini işitir atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • İstediğini söyleyen istemediğini işitir atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • İstediğini söyleyen istemediğini işitir atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • İstediğini söyleyen istemediğini işitir atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki İ Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki İ Harfi ile Başlayan Atasözleri