İyi dost kara günde belli olur

Bk. Dost kara günde belli olur. Varlıklı, iyi, güzel ve mutlu günlerimizde bizimle dostluk Kuran, arkadaşlık eden, yanımızdan ayrılmak istemeyen çok olur.

Herkesin mutluluktan bir pay almaya çalıştığı böyle günlerimizde, etrafımızdaki bu kişilerin hepsine gerçek dost diyebilir miyiz. Kuşkusuz hayır. Bu ancak işlerimizin kötü gittiği, üzüntülerimizin arttığı, felaketlerin bizi boğmaya çalıştığı günlerimizde belli olur.

İyi ve mutlu günlerimizde olduğu gibi, bizi kara günlerimizdede yalnız bırakmayan, sıkıntılarımızı paylaşan kişiler gerçek dostlarımızdır. İnsan mutlu, varlıklı iken çevresinde bir dostluk halkası görür. Çiçek açan ağaca arıların üşüşmesi gibi bir şeydir bu.

İnsan işini, dünyalığını ve gücünü yitirince, çevresindeki kalabalıkta hemen dağılıverir. Çünkü ortada bölüşecek bir şey kalmamıştır. Böyle durumlarda insanı sadece gerçek dostları terketmez.

Bunlar kimler olduğu da, zor zamanda belli olur. Bk. Gerçek arkadaş senin kötü günde seninle.

Zengin, güzel, güzel ve mutlu günlerimizde, bizimle arkadaşlık eden, arkadaş edinen, bizi terk etmek istemeyen birçok insan var. Herkesin mutluluktan pay almaya çalıştığı günlerde, çevremizdeki bu insanların gerçek arkadaş olduğunu söyleyebilir miyiz. Tabii ki değil.

Bu sadece işimizin kötüleştiği, üzüntümüzün arttığı ve afetlerin bizi boğmaya çalıştığı günlerde açıktır. İyi ve mutlu günlerimizde olduğu gibi, karanlık günlerimizde bizi yalnız bırakmayan ve sıkıntılarımızı paylaşanlar gerçek dostlarımızdır. Bir kişi mutlu ve varlıklı olduğunda, etrafında bir dostluk çevresi görür.

Arıların çiçek açan ağaçta soğuması gibi. İnsan işi dünyasını ve gücünü kaybettiğinde, derhal etrafındaki kalabalığın içinde dağılır. Çünkü bölünecek bir şey yok.

Bu gibi durumlarda, sadece gerçek arkadaşları terk etmez. Kim oldukları zaman zaman netleşir.

  • İyi dost kara günde belli olur atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • İyi dost kara günde belli olur atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • İyi dost kara günde belli olur atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • İyi dost kara günde belli olur atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • İyi dost kara günde belli olur atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • İyi dost kara günde belli olur atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki İ Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki İ Harfi ile Başlayan Atasözleri