İyiliğe iyilik olsaydı koca öküze bıçak olmazdı

Nasıl öküz, ömrü boyunca hizmet ederek sahibine kazanç sağladığı halde ihtiyarlayınca sahibi tarafından kesiliyorsa bu dünyada her zaman iyiliğe karşı iyilik görülmez. Dünyamızda her zaman iyiliğe karşı iyilik yapılmaz. İyiliğe karşı kötülükde yapılır.

Yoksa ömrü boyunca sahibine hizmet etmiş ve bir kazanç sağlamış öküz, yaşlanınca sahibi tarafından kesilmezdi. Bu dünyada her zaman iyiliğe karşı iyilik görülmez. İyiliğe karşı kötülükde çoktur.

Baksanıza, öküz, ömrü boyunca hizmet ederek sahibine kazanç sağlamasına karşın ihtiyarlayınca sahibi onu kesiyor. İyilik yapan insanlar her zaman iyiliklerinin karşılığını almazlar. Bu hayatta iyi insanlar olduğu gibi nankör ve vefasız insanlar da vardır.

Bu kişiler kendilerine yapılan iyiliğe karşılık kötülükle karşılık verirler. Bu durumu normal karşılamamak ve yaptığımız her iyilikten bir karşılık beklememek gerekir. Eğer ki her iyiliğin karşılığı olsaydı, bize hizmet eden öküzün boynuna bıçak dayanmazdı.

Nasıl öküz, sahibinin tüm yaşamına hizmet ederek kazanılırsa da, yaşlandığında sahibi tarafından kesilir, bu dünyada iyiliğe karşı her zaman iyilik yoktur. Dünyamızda iyilik her zaman iyiliğe karşı yapılmaz. Kötülüğe iyiliğe karşı yapılır.

Aksi takdirde, sahibine hizmet eden ve hayatı boyunca kar eden öküz, sahibi büyüdükçe kesilmezdi. Bu dünyada iyiliğe karşı her zaman iyilik yoktur. Kötülüğe karşı iyiliği olan birçok kişi var.

Bakın, öküz sahibini ömrü boyunca hizmet ederek keser, ancak sahibi yaşlandığında keser. İyilik yapan insanlar her zaman iyilikleri için ödüllendirilmezler. Bu hayatta iyi insanlar, nankör ve sadakatsiz insanlar var.

Bu insanlar kötülüğe iyilikleri lehine cevap verirler. Bu durumu normal olarak kabul etmemeli ve yaptığımız her iyilikten bir yanıt beklememeliyiz. Her iyilik eşdeğer olsaydı, bıçak bize hizmet eden öküzün boynuna dayanmazdı.

  • İyiliğe iyilik olsaydı koca öküze bıçak olmazdı atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • İyiliğe iyilik olsaydı koca öküze bıçak olmazdı atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • İyiliğe iyilik olsaydı koca öküze bıçak olmazdı atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • İyiliğe iyilik olsaydı koca öküze bıçak olmazdı atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • İyiliğe iyilik olsaydı koca öküze bıçak olmazdı atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • İyiliğe iyilik olsaydı koca öküze bıçak olmazdı atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki İ Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki İ Harfi ile Başlayan Atasözleri