İyilik et kele övünsün ele

Bir kişinin beğenilmeyen yönlerini düzelt, onu herkesin övüneceği duruma getir. Hoşa gitmeyen davranışlarını gördüğün kişinin beğenilmeyen taraflarını elinden geldiğince düzeltmeye çalış, onu övünülecek duruma getir. Hayatta mümkün olduğunca insanlara iyilik etmeye çalış, yaptığın iyiliklerle başkalarının çirkinliklerini, azda olsa düzeltmiş olursun.

İyilik ettiklerin bu iyilikten değilde, ortaya çıkardığı güzellikten herkese bahsetselerde. Bazen iyilik ettiğin kişiler bunu anlamamazlıktan gelip başkalarına kendi eseri gibi gösterir. Kötü, çirkin yanları olan ve hoşa gitmeyen davranışlara sahip kişinin düzeltilmesi gerekir.

Fakat bu kişiler, kendilerinin bu kötü yanlarını düzelten insanları hiçe sayarlar ve sadece yeni, beğenilen halleriyle övünürler. Yaptıklarını, insanlara kendi becerileriymiş gibi yansıtırlar. Ama kişinin kötü yanlarını düzeltmekde güzeldir.

Bir kişinin hoşlanmadığı şeyleri düzeltin, herkesin övünebileceği duruma getirin. Hoş olmayan davranış gördüğünüz kişinin hoşlanmadığı kısımlarını olabildiğince düzeltmeye çalışın, övünün. Hayatta mümkün olduğunca insanlara iyi şeyler yapmaya çalışın ve başkalarının çirkinliğini sizin lehinize düzeltebilirsiniz.

Herkesle yarattıkları güzellik hakkında konuşsalar bile, bu iyilikle değil. Bazen iyilik yaptığınız insanlar bunu görmezden gelir ve başkalarının kendilerine benzemesini sağlar. Kötü, çirkin tarafları ve hoş olmayan davranışları olan kişinin düzeltilmesi gerekir.

Ancak bu insanlar kendilerinin bu kötü yönlerini düzelten insanları görmezden gelirler ve sadece yeni, takdire şayan durumlarıyla övünürler. İnsanlara yaptıklarını sanki kendi becerileriymiş gibi yansıtırlar. Ama birinin kötü noktalarını düzeltmekte iyidir.

  • İyilik et kele övünsün ele atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • İyilik et kele övünsün ele atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • İyilik et kele övünsün ele atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • İyilik et kele övünsün ele atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • İyilik et kele övünsün ele atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • İyilik et kele övünsün ele atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki İ Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki İ Harfi ile Başlayan Atasözleri