İyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir

İyilik, bir beklenti veya bedel karşılığında yapılmaz. Öyle bir durumda bu çıkar ilişkisi olur. Yaptığın iyiliklerden karşılık bekleme, yaptığın iyilik boşa çıksada kıymeti bilinmesede sen iyilik yapmaya devam et.

Bunu yüce Allah görür. Bu davranışından dolayı seni bu dünyada olmasa bile öbür dünyada mutlaka ödüllendirir. Bu davranışından ötürü seni bu dünyada olmasa bile öbür dünyada mutlaka ödüllendirir.

Hemde kat kat fazlasıyla. İyilik, karşılıksız yapılması gereken bir eylemdir fakat insanoğlu yaptığı iyilik karşısından en azından değerinin bilinmesini ister. İnsanlar iyilik yapan kişinin değerini bilmezse Allah mutlaka onu görür.

İyilik bir beklenti veya fiyat karşılığında yapılmaz. Böyle bir durumda, bu bir ilgi ilişkisi olacaktır. Yaptığınız iyilikleri beklemeyin, yaptığınız iyilik israf edilmiş olsa bile, değeri bilinmese bile iyilik yapmaya devam edin.

Yüce Allah bunu görür. Bu davranış nedeniyle, bu dünyada olmasa bile sizi kesinlikle ödüllendirecektir. Bu davranış nedeniyle, bu dünyada olmasa da sizi kesinlikle diğer dünyada ödüllendirecektir.

Birçok kez. İyilik, parasız yapılması gereken bir eylemdir, ancak insanlık en azından değerin yaptığı iyilikten bilinmesini ister. Eğer insanlar iyilik yapan kişinin değerini bilmiyorsa, Tanrı onu kesinlikle görecektir.

  • İyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • İyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • İyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • İyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • İyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • İyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki İ Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki İ Harfi ile Başlayan Atasözleri