Şöhret afettir

Herkesçe bilinme, tanınma ve bir üne kavuşma insanın lehineymiş gibi görünüyorsada aslında daha çok aleyhinedir. Şöyle ki, kişi belki şöhreti sayesinde kimi maddi imkanlara kavuşabilir ama kaybettikleri daha fazladır. Çok ünlenmek insanı kibirli yapar, insana ne olduğunu unutturur, yavaş yavaş gerçek dostlarını kaybeder.

Herkesin dikkati üzerinde olduğu için doğal ve özgür bir şekilde yaşayamaz, aşırı ilgiler onu sürekli rahatsız eder, dolaylı olarak kimi istekler ve baskılarla karşılaşır, bütün bunlar onu sıkıntıya ve bunalıma sürükler, huzuru kalmaz, suni bir hayatın esiri olur. Kişinin kazandığı ün, her zaman hoşa giden bir durum sağlamaz, kişi gücünü aşan istekler, zorlamalar karşısında bunalır. Afet, sıkıntı, bela.

Kişinin kazandığı ün, her zaman hoşa giden bir durum sağlamaz. Kendisini sıkan, rahatsızeden durumlarada yol açar, ünlü bir doktor, ünlü bir şarkıcı, ünlü bir usta. Özgürlüğünün tadınıgereği gibi çıkaramaz.

Gücünü aşan istekler, zorlamalar karşısında bunalır. Kıskanılarak üzücüdurumlarada düşebilir. İnsanın kazandığı şöhret, her zaman işe yarar yada hoşa giden bir durum sağlamaz.

Kendisini sıkan, rahatsız eden durumlarada yol açar, ünlü kimseler özgürlüğünün tadını gereği gibi çıkaramazlar. Kendilerini aşan aşırı istekler ve zorlamalar karşısında bunalırlar. Kıskanılarak üzücü durumlara da düşebilirler.

Asıl büyük tehlikede insanın kendinden kaynaklanır, kendinde olmadık yetenekler ve güçler vehmederek varsanarak, altından kalkamayacağı işlere girişir ve böylece sonunu hazırlar. Gurur ve kibir hastalığına yakalanarak insanlara tepeden bakar ve onlarla iletişimi zayıflar. Halkımız böyle kimselere n oldum delisi der.

Herkes biliniyor, tanınmış ve itibar kazanmış gibi görünse de, aslında insana karşı. Yani, kişi şöhreti nedeniyle bazı finansal fırsatlara sahip olabilir, ancak daha fazla kaybolurlar. Çok ünlü olmak insanı kibirli yapar, olanları unutturur, yavaş yavaş gerçek arkadaşlarını kaybeder.

Herkesin dikkatini çektiği için, doğal ve özgürce yaşayamaz, aşırı sıkıntı sürekli onu rahatsız eder, dolaylı olarak arzu ve baskılarla karşılaşır, tüm bunlar onu sıkıntıya ve depresyona götürür, barışı yoktur, yapay bir yaşamın esiri olur. Kişinin itibarı her zaman hoş bir durum sağlamaz, kişi isteklerini ve gücünü aşan zorluklar karşısında bunalır. Felaket, bela, bela.

Bir kişinin itibarı her zaman hoş bir durum sağlamaz. Aynı zamanda onu rahatsız eden ve rahatsız eden durumlara, ünlü bir doktora, ünlü bir şarkıcıya, ünlü bir efendiye yol açar. Özgürlüğünün tadını çıkaramaz.

Gücünü aşan talepler baskı ile boğulmuş durumda. Kıskanç olabilir ve üzücü durumlara düşebilir. İnsanın kazandığı itibar her zaman işe yaramıyor ya da hoş bir durum sunmuyor.

Aynı zamanda onu rahatsız eden ve rahatsız eden durumlara yol açar ve ünlü insanlar özgürlüklerinden düzgün bir şekilde yararlanamazlar. Kendilerini aşan aşırı talepler ve zorluklar karşısında bunalırlar. Ayrıca kıskanarak kıskanabilirler.

Gerçek tehlike insan benliğinden kaynaklanır, sahip olduğu beceri ve güçlere sahip olmadığı varsayılarak, üstesinden gelemeyeceği çalışmalara başlar ve böylece sonu hazırlar. Gurur ve gururla, yukarıdan insanlara bakar ve onlarla iletişimi zayıflar. Halkımız böyle insanlara deli diyor.

  • Şöhret afettir atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Şöhret afettir atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Şöhret afettir atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Şöhret afettir atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Şöhret afettir atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Şöhret afettir atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki Ş Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki Ş Harfi ile Başlayan Atasözleri