Açın karnı doyar gözü doymaz

Bir şeyin uzun süren yokluğu açlık ve doyumsuzluk duygusuna iter insanı, bu insan hiç doymamış, aç kalacakmış gibi davranır, gözü nesnelerde kalır, o nesneleri kaybedecek sanısına kapılır. İhtiraslı kişi elindekiyle yetinmez, daha fazlasını ister. Tutkulu olduğu konuda insan doyumsuzdur, yetinmek bilmez.

Uzun zaman aç kalmış biri, yaşadığı sıkıntıları unutamaz. Bol yiyeceğe kavuşup karnını iyice doyurduğu halde bile içinde yine aç kalmak korkusu vardır. Onun için yemek başından kalkmak istemez, gözü yiyeceklerde kalır.

İhtiraslı, açgözlü kişiler ihtiyaçlarını giderseler bile elindekiyle yetinmez, daha fazlasını ister. Açın karnı doyar, gözü doymaz. Uzun süre aç kalan kimse, bu durumun sıkıntısını uzun süre unutamaz.

Yiyeceğe kavuşup karnını iyice doyursa bile yine aç kalma korkusunu hisseder. Bundan dolayı yemeğin başından kalkmak istemez, aklı fikri yiyeceklerde olur. Hırslı kimse amacına ulaşsa bile bununla yetinmez, doymak bilmez.

Bir şeyin uzun süre yokluğu insanları açlık ve memnuniyetsizlik duygularına iter, doymamış, açmış gibi davranır, gözleri nesnelerde kalır, bu nesneleri kaybedeceğini düşünür. Tutkulu kişi sahip olduğu şeylere razı olmaz, daha fazlasını ister. İnsanlar tutkulu olduğu konusunda tutkulu.

Uzun zamandır aç olan bir kişi sıkıntılarını unutamaz. Bol miktarda yiyecek alsa ve midesi iyi olsa bile, tekrar aç olma korkusu vardır. Bu nedenle, yemeğin başından kalkmak istemiyor, gözü yemekte kalıyor.

Tutkulu ve açgözlü olanlar bile ihtiyaç duydukları şeylere razı olmazlar, daha fazlasını isterler. Boş bir mide dolu, göz dolu değil. Uzun zamandır aç olan herkes bu durumun sıkıntısını uzun zamandır unutamaz.

Yiyecekleri alıp midesini doldursa bile tekrar açlıktan korkuyor. Bu nedenle, yemeğin üstesinden gelmek istemiyor, aklı yiyeceklerde. Hırslı bir kişi amacına ulaşsa bile, bundan memnun değildir ve tatmin olmaz.

  • Açın karnı doyar gözü doymaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Açın karnı doyar gözü doymaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Açın karnı doyar gözü doymaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Açın karnı doyar gözü doymaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Açın karnı doyar gözü doymaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Açın karnı doyar gözü doymaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri