Aç ne yemez tok ne demez

Yoksul kişi ihtiyaç duyduğu şeyin en kötüsüne bile razı olur, iyisini, kötüsünü arayacak durumda değildir. Oysa varlıklı kişi için durum farklıdır, o her zaman daha iyisini ister, en güzel şeylerde bile bir kusur bulur, mırın kırın eder. Yoksul kimse eline geçen şeyin iyisine kötüsüne bakmaz, varlıklı kişi ise en güzel şeylerde bile kusur bulur.

Oysa varlıklı kişi için durum farklıdır, o her zaman daha iyisini ister, en güzel şeylerde bile bir kusur bulur, beğenmemezlik eder. İnsanların kararlarını içinde bulundukları durumlar belirler. Yoksul kişi eline geçen şeyin iyisine kötüsüne bakmaz.

Varlıklı kişi ise en güzel şeylerde bilekusur bulur, çekinmeden her şeyi söyler. Yoksul kimse eline geçen şeyin iyisine kötüsüne bakmaz. Varlıklı kimsede olmadık şeylerde kusur arar, bulur.

İhtiyaç içinde olan kimse seçme ve tercih etme iradesini gösteremez. Doymuş kimsede bir şeyi hemen beğenmez, kılı kırk yarar. İhtiyacı olan bir insan müşkülpesent değildir, tatmin edilmiş olan bir kimse hiç bir şeyi bağenmez.

Zavallı kişi ihtiyacı olanın en kötüsüyle bile aynı fikirde, iyi ve kötü arayış içinde değil. Ancak, varlıklı kişi için durum farklıdır, her zaman daha iyisini ister, en güzel şeylerde bile bir kusur bulur, mürü kırar. Yoksullar iyi ya da kötü bir şey yapmazlar ve varlıklılar en güzel şeylerde bile kusur bulur.

Ancak, varlıklı kişi için durum farklıdır, her zaman daha iyisini ister, en güzel şeylerde bir kusur bulur, sevmez. İnsanların dahil olduğu durumlar kararlarını belirler. Zavallı kişi ne elde ettiğine iyi bakmaz.

Zengin kişi bileği en güzel şeylerde bulur, her şeyi tereddüt etmeden söyler. Yoksullar aldıkları şeylere iyi bakmazlar. Zengin olmayan şeylerde kusur arar ve bulur.

İhtiyacı olan kişi seçme ve seçme isteğini gösteremez. Doymuş bir kişi hemen bir şeyden hoşlanmaz, saç kırk yararlanır. İhtiyacı olan bir kişi göze çarpmaz, memnun olan bir kişi hiçbir şey takmaz.

  • Aç ne yemez tok ne demez atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Aç ne yemez tok ne demez atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Aç ne yemez tok ne demez atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Aç ne yemez tok ne demez atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Aç ne yemez tok ne demez atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Aç ne yemez tok ne demez atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri