Açtırma kutuyu söyletme kötüyü

Hoşuna gitmeyecek sözler söylenmesine, hakkında kötü şeylerin ortaya çıkmasına yol açmak istemiyorsan karşındakini kızdırma. Kendin hakkındaki kötü düşüncelerimi veya bildiklerimi bana söyletme. Bazı kişiler, karşısındaki insanı alaycı sözlerle kızdırmayı, kışkırtmayı severler.

Hoşuna gitmeyecek sözler söylenmesine, hakkında kötü şeylerin ortaya çıkmasına yol açmak istemiyorsan karşındakini öfkelendirip sinirlendirme. Aleyhimizde konuşabilecek birine, bildiklerini açıklama fırsatı verilmemelidir. Aç tokun yüzüne bakmakla doymaz.

İnsan ihtiyaç duyduğu, sürekli yokluğunu çektiği şeyleri varlıklı kimselerde görmekle onlara sahip olmuş sayılmaz. Tatmin olabilmek için onları gerçekten elde etmelidir. Karşındakini kızdırarak seninle ilgili kötü şeyleri ortaya dökmesine, senin için kötü sözlersöylemesine yol açma.

Karşısındaki insanın duymasını istemediği bir şeyi söyleme ki, oda senin duymaktan hoşlanmadığın şeyleri söylemesin. İnsanların bilmesini istemediğin sırlarının ayıplarının duyulmasını istemiyorsan, sende başkalarının sırlarını ayıplarını gizli tut. Ayrıca bir farklı deyim ise şu şekildedir, kişiler yıllar boyu görüştükleri insanları o kadar iyi tanırlar ki, çoğu zaman eksiklerini onların yüzüne söylemezler.

Buna gerek duymadıklarından dolayı kendilerine yaptıkları hatalarıda sineye çekerler. Ancak öyle bir durum gelir ki, bu durumda artık karşıdaki insanın gerçektende mükemmel olmadığını, çoğu zaman eksik yaptığını, gerekirse bu konuyla ilgili yapabileceği eksiklikleri söyleriz. Bu gibi durumlarda bunları söylemeden önce karşı tarafı ikaz eder, kelimelerle uyarırız.

Bu uyarı için kullanılan en önemli atasözlerimizden birisidir. Hoşunuza gitmeyen ve kötü şeylerin olmasına neden olan kelimeler söylemek istemiyorsanız, kızmayın. Kötü düşüncelerimi ya da kendin hakkında bildiklerimi bilmeme izin verme.

Bazı insanlar alaycı sözlerle diğer kişiyi rahatsız etmeyi ve kışkırtmayı sever. Hoşunuza gitmeyen ve kötü şeylerin gerçekleşmesine neden olan kelimeler söylemek istemiyorsanız, öfkelenmeyin ve öfkelenmeyin. Bize karşı konuşabilen herkese bildiklerini açıklama fırsatı verilmemelidir.

Aç ayak parmağı yüzüne bakmak için yeterli değildir. İnsan, varlıklı insanlarda görerek ihtiyaç duyduğu ve acı çektiği şeylere sahip olduğu düşünülmez. Onları gerçekten tatmin etmeliydi.

Onu diğer şeylere kızdırma ve senin için kötü sözler söyletme. Önünüzdeki kişinin duymak istemediği bir şey söylemeyin, böylece oda duymak istemediğiniz şeyleri söylemez. İnsanların bilmesini istemediğiniz sırların utancını istemiyorsanız, diğer insanların sırlarını gizli tutun.

Buna ek olarak, farklı bir açıklama şöyledir: insanlar yıllardır tanıştıkları insanları o kadar iyi tanıyorlar ki, sık sık yüzlerindeki eksikliklerini anlatmıyorlar. Buna ihtiyaç duymadıkları için kendilerine yaptıkları hataları çiziyorlar. Ancak, böyle bir durum var, bu durumda, diğer kişinin artık gerçekten mükemmel olmadığını, gerekirse, bu konuda yapabileceği eksiklikleri eksik olduğunu söylüyoruz.

Bu gibi durumlarda, bunları söylemeden önce, karşı tarafı uyarır ve onları kelimelerle uyarırız. Bu uyarı için kullanılan en önemli atasözlerimizden biridir.

  • Açtırma kutuyu söyletme kötüyü atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Açtırma kutuyu söyletme kötüyü atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Açtırma kutuyu söyletme kötüyü atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Açtırma kutuyu söyletme kötüyü atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Açtırma kutuyu söyletme kötüyü atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Açtırma kutuyu söyletme kötüyü atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri