Ağır basar yeğni kalkar

Ağırbaşlı olan, herkesten saygı görür, ağırbaşlı olmayana ise kimse değer vermez. Ağırbaşlı, oturaklı davranan, efendi kişiye herkes saygı gösterir, değer verir. Dengesiz davranışlar sergileyen, şımarık, her şeye burnunu sokan kişi ise pek saygı görmez ve önemsenmez.

Ağırbaşlı insan, oturaklılığından, hafif insan, şımarıklığından, gevezeliğinden belli olur. Saygıdeğer, efendi bir kişi, herkesin beğendiği eylemi gerçekleştirince değersiz kişinin daha önce yaptıkları etkisiz kalır. Yeğni, ağır olmayan, hafif.

Ağırbaşlı, oturaklı kişi çevresinde her zaman değer sahibidir, sevgi ve saygı görür. Fakat bunun tam tersi gibi hareketler sergileyen şımarık, nerede nasıl davranacağını bilmeyen insan çevresinden saygı göremez. İnsanların dışarıdaki duruşlarından ve sergiledikleri tavırlarından nasıl yapıda oldukları anlaşılır ve çevrelerinden buna göre değer kazanırlar.

Onurlu, herkese saygı duyar ve hiç kimse onurlu olmayana değer vermez. Onurlu, oturmuş kişiye ve efendiye herkes saygı duyar ve değer verir. Dengesiz davranış sergileyen kişi şımarıktır ve her şeye sokar ve saygı gösterilmez.

Onurlu kişi sakinleşmesi, hafif kişi, şımartılması, konuşması ile belirlenir. Saygın, usta bir kişi herkesin sevdiği eylemi gerçekleştirdiğinde, değersiz kişinin önceki eylemleri etkisizdir. Yeğen ağır değil, hafif.

Onurlu, oturmuş kişi her zaman onun etrafında değer görür, sevgi ve saygı ile tedavi edilir. Bununla birlikte, tam tersi davranan şımarık adama, nasıl davranacağını bilmeyen çevresi tarafından saygı duyulamaz. İnsanların duruşlarından ve tutumlarından nasıl yapılandırıldıkları anlaşılır ve çevrelerine göre değer kazanırlar.

  • Ağır basar yeğni kalkar atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Ağır basar yeğni kalkar atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Ağır basar yeğni kalkar atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Ağır basar yeğni kalkar atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Ağır basar yeğni kalkar atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Ağır basar yeğni kalkar atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri