Ağaç kökünden yıkılır

Ağacı ayakta tutan, onu toprağa bağlayan kökleridir. Onun bütün dallarını kesebilirsiniz, ancak yıkamazsınız. Yıkmak için köklerini topraktan çıkarmak zorundasınız.

Bir aile, toplum yada düzende tıpkı ağaç gibidir. Onuda ayakta tutan bir temel kök vardır. Kimi ayrıntılarını dallarını yok edebilirsiniz, ancak yıkıp bozamazsınız, yıkmak için temelini sarsmak, ana noktalarını bozmak zorundasınız.

Bir düzen, ayrıntıların değişmesiyle değil temelin bozulmasıyla yıkılır. Kurulu bir düzen, ancak temel dayanaklarının zayıflamasıyla yıkılmaya yüz tutar. Önemsiz değişikliklerle düzen yıkılmaz.

Toplulukların bozulmasında topluluğun başında bulunan kişi çok etkilidir. Ağaç kökünden yıkılır. Ufak tefek değişikliklerle bir ailenin yada toplumun düzeni bozulmaz.

İnsanın yada toplumların düzenini, değişmemesi gereken prensiplerin yıpranması, adalet ve benzeri kavramların işlerliğini yitirmesi bozar. Bir yapıyı dayanıklı kılan nasıl onun temeli ise, bir toplumu yada işletmeyi ayakta tutanda onların dayandığı prensiplerdir. Ağacı sürdüren ve toprağa bağlayan köklerdir.

Tüm dallarını kesebilirsin, ama yıkamazsın. Yok etmek için topraktan kökleri çıkarmalısınız. Bir ailenin, toplumun veya düzenin içindeki bir ağaç gibidir.

Sürdüren temel bir kök var. Bazı ayrıntılarını yok edebilirsiniz, ancak onu yok edemezsiniz, temel noktalarını yok etmek için temelini sallamanız gerekir. Bir emir, ayrıntıları değiştirerek değil, temeli bozarak yok edilir.

Yerleşik bir düzen ancak kuruluşunun zayıflamasıyla yok edilir. Düzen, küçük değişiklikler tarafından yok edilmez. Topluluğun tepesindeki kişi, toplulukları kırmada çok etkilidir.

Ağaç kökünden yok edilir. Küçük değişikliklerle, bir ailenin veya toplumun düzeni bozulmaz. İnsanların ya da toplumların düzeni, değiştirilmemesi gereken ilkeler, adaletin bozulması ve benzeri kavramlar bozulur.

Bir binayı dayanıklı kılmak onun temeli olduğu gibi, bir toplumu veya işi destekledikleri ilkelerdir.

  • Ağaç kökünden yıkılır atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Ağaç kökünden yıkılır atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Ağaç kökünden yıkılır atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Ağaç kökünden yıkılır atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Ağaç kökünden yıkılır atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Ağaç kökünden yıkılır atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri