Ağaç yaş iken eğilir

Çocuklar mutlaka küçük yaşta eğitilmelidirler. Bu yaşlarda işlenmeye, her türlü bilgiyle donatılmaya elverişlidirler. Zaman geçipde büyüdükçe eğitilmeleri zorlaşır.

Yaşlı insan kolay kolay eğitilmez. Onlar tıpkı kuru bir ağaç gibidirler. Eğilmezler, buna zorlanırlarsa kırılırlar.

Bu sebeple onlara yeni bir davranış kazandırmak imkansız gibidir. Yaşlı insan kolay kolay eğitilmez, çünkü öğrendiğini kısa sürede unutur. Çocuklar küçük yaşta kolay eğitilir, büyük insan kolay eğitilemez.

İnsanın eğitimi küçük yaşlarda mümkündür. Çocuklar küçük yaşta kolayca eğitilirler, çünkü hafızaları ve kavrama yetenekleri henüz yıpranmamıştır. Büyümüş ve dünya meşgaleleri ile belleği yıpranmış, dikkati dağılmış insanın kolay kolay eğitilemeyeceği unutulmamalıdır.

Onlar tıpkı kuru bir ağaç gibidirler, eğilmezler, buna zorlanırlarsa kırılırlar. İnsanların eğitimi küçük yaşlarda verilmelidir. Belirli bir yaştan sonra bir insanı eğitmek zordur.

Nasıl bir ağaç büyüdükçe onu eğmesi, şekle sokması zorsa, insanlarıda büyüdükten sonra eğitmek, terbiye vermek, fikirlerini değiştirmek zordur. Çocuk küçük yaşta iken terbiye edilmelidi. Alışkanlıklar küçük yaşta kazanılır.

Çocuklar genç yaşta eğitilmelidir. Bu yaşta, her türlü bilgi ile işlenmeye ve donatılmaya uygundurlar. Zaman geçtikçe eğitilmesi zorlaşır.

Yaşlı kişi kolayca eğitilmez. Tıpkı kuru bir ağaç gibidirler. Bükülmezler, eğer zorlanırlarsa kırılırlar.

Bu nedenle, onlara yeni bir davranış vermek imkansız görünüyor. Yaşlı kişi kolayca eğitilmez çünkü öğrendiklerini kısa sürede unutur. Çocuklar genç yaşta kolayca eğitilir, yaşlılar kolayca eğitilemez.

İnsanın eğitimi genç yaşta mümkündür. Çocuklar genç yaşta kolayca eğitilirler çünkü hafıza ve kavrama yetenekleri henüz yıpranmamıştır. Unutulmamalıdır ki, büyümüş dünya dikkat dağıtıcıları ve yıpranmış hafıza, dikkati dağılmış insanlar kolayca eğitilemez.

Kuru bir ağaç gibidirler, bükülmezler, kırılmaya zorlanırlarsa kırılırlar. İnsanların eğitimi genç yaşta verilmelidir. Bir kişiyi belirli bir yaştan sonra eğitmek zordur.

Bir ağaç büyüdükçe, onu bükmek veya şekillendirmek zordur, insanları eğitmek, eğitmek, büyüdükten sonra fikirlerini değiştirmek zordur. Çocuk küçükken disiplinli olmalıydı. Alışkanlıklar genç yaşta kazanılır.

  • Ağaç yaş iken eğilir atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Ağaç yaş iken eğilir atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Ağaç yaş iken eğilir atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Ağaç yaş iken eğilir atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Ağaç yaş iken eğilir atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Ağaç yaş iken eğilir atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri