Ağaç yaprağı ile güzeldir (gürler)

Bir ağacı güzel gösteren, verimli kılan, canlı tutan yaprakları, çiçekleri ve meyveleridir. Varlığını ancak bunlarla kanıtlar. İnsanlarda böyledir.

İnsan ailesi, çocukları, yakınları ve dostları ile bir bütün oluşturup varlık gösterebilir. Eğer bunlardan mahrum olursa yapraksız, çiçeksiz ve meyvesiz bir ağaç gibi kalır ortada, cansız, kurumuş gibi, güçsüz ve verimsizdir. İnsan tek başına mutlu olmaz.

İnsanın çevresi mutsuz ise, bunun doğal sonucu olarak, oda mutsuz olur. İnsanın dostları, akrabaları ve sevenleri var ise bunlarla güç bulur, varlığını gösterir. Kişinin verimli olabilmesi ve önemli işler yapabilmesi ona yakın olanların yardım ve desteğiyle yakından ilgilidir.

Bu yardım ve desteği çevresinden görmeyen insan güçsüz ve cılız olur. Bir ağacı güzel yapan, üretken yapan ve canlı tutan yapraklar, çiçekler ve meyvelerdir. Varlığını sadece bunlarla kanıtlar.

İnsanlarda böyle. İnsan ailesi, çocukları, akrabaları ve arkadaşları ile birleşip birleşebilir. Onlardan yoksun bırakılırsa, yaprakları, çiçekleri ve meyveleri olmayan bir ağaç gibi kalır, ortada, cansız, kurutulmuş, zayıf ve verimsizdir.

Kişi yalnız mutlu olamaz. Kişinin ortamı mutsuzsa, bunun doğal bir sonucu olarak, oda mutsuz olur. İnsanların arkadaşları, akrabaları ve sevgilileri varsa, onlarla güç bulurlar ve varlıklarını gösterirler.

Kişinin üretken olma ve önemli işler yapma yeteneği, kendisine yakın olanların yardım ve destekleriyle yakından ilişkilidir. Çevresinden bu yardım ve desteği görmeyen bir kişi zayıflar ve zayıflar.

  • Ağaç yaprağı ile güzeldir (gürler) atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Ağaç yaprağı ile güzeldir (gürler) atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Ağaç yaprağı ile güzeldir (gürler) atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Ağaç yaprağı ile güzeldir (gürler) atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Ağaç yaprağı ile güzeldir (gürler) atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Ağaç yaprağı ile güzeldir (gürler) atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri