Ağaca dayanma çürür duvara dayanma yıkılır insana dayanma ölür dayan kul Allah'a dayan

Bu atasözü, herhangi bir işe doğru dürüst başlanınca, sağlam bir gönülle, başarı elde edeceğine inanarak, o işin üstüne düşülmesini öğütler. Aynı zamanda insanlara güvenerek, bir topluluğa dayanma başaramayacağı işe girişen kişiye o işe girişmesine sebep olanların el çekmeleri durumunda, desteksiz kalacağınıda hatırlatır. Ancak bu dayanma ve güvenme bütün sebepleri hazırladıktan, hiç birini ihmal etmeyip yerli yerine getirdikten sonra olmalıdır.

Mutasavvıflar bu söz ile, her şeyin geçici, sonlu zayıf, güçsüz olduğunu ifade ederek, sebeplere değil, sebeplerin yaratıcısı mutlak güç sahibine dayanmayı tavsiyeye şayan bulunmaktadırlar. Bu atasözü, bir iş doğru bir şekilde başlatıldığında, başarıya ulaşacağına inanarak, sağlam bir kalple başarıya ulaşacağına inanır. Aynı zamanda, bir topluluğa güvenmeyi başaramayan insanlara güvenen ve işini yapmalarına neden olanların çekilmesi durumunda desteklenmelerine neden olacak insanlara da hatırlatıyor.

Bununla birlikte, bu dayanıklılık ve güven, tüm nedenleri hazırladıktan sonra, hiçbirini ihmal etmeden ve yerel olarak yerine getirmekten sonra olmalıdır. Bu söyleme ile Sufiler, her şeyin geçici, sonlu, zayıf, güçsüz olduğunu ve nedenleri değil, nedenlerin yaratıcısı olduğunu ve mutlak güç sahibine güvenmeyi savunduğunu ifade ederek.

  • Ağaca dayanma çürür duvara dayanma yıkılır insana dayanma ölür dayan kul Allah'a dayan atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Ağaca dayanma çürür duvara dayanma yıkılır insana dayanma ölür dayan kul Allah'a dayan atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Ağaca dayanma çürür duvara dayanma yıkılır insana dayanma ölür dayan kul Allah'a dayan atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Ağaca dayanma çürür duvara dayanma yıkılır insana dayanma ölür dayan kul Allah'a dayan atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Ağaca dayanma çürür duvara dayanma yıkılır insana dayanma ölür dayan kul Allah'a dayan atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Ağaca dayanma çürür duvara dayanma yıkılır insana dayanma ölür dayan kul Allah'a dayan atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri