Ağalık vermekle yiğitlik vurmakla

Toplumda hatırı sayılır, sözü dinlenir bir kimse olmak isteyenler cömert ve yardımsever olmalıdır. Yiğitlerde bileklerinin gücüyle kendilerini kabul ettirirler. Çevrede hatırı sayılır, sözü geçer bir adam olmak istersen, gereken yerlere bol parayardımında bulunacaksın, eş, dost uğruna bol para harcayacaksın.

Yigit diye tanınmak istersen, savaştada barıştada vurucu, kırıcı olacaksın. Ağa cömert, yiğit cesur olmalıdır. Toplumda insanlar için sözü dinlenen, hatırı sayılır, güvenilen biri olmak için her daim cömert, yardımsever olmalı ve o toplumdaki insanların gönlünü hoş etmek gerekir.

Eğer ki toplumda yiğit olarak tanınmak istersen de bileğinin gücüyle, iyi ve kötü zamanda, barışta ve savaşta her zaman kendini kabul ettirmen gerekir. Her zaman bize güvenenleri savunmak gerekir. Toplumda saygın ve saygın bir kişi olmak isteyenler cömert ve yardımsever olmalıdır.

Cesurda, bileklerinin gücü ile kendilerini dayatırlar. Çevrede saygın ve saygın bir adam olmak istiyorsanız, gerekli yerlere bol para vereceksiniz, eş ve arkadaş uğruna çok para harcayacaksınız. Yiğit olarak tanınmak istiyorsanız, barış ve savaşta çarpıcı, incinmiş olacaksınız.

Ağ cömert, cesur cesur olmalıdır. Toplumda dinlenen, saygı duyulan ve güvenilen bir kişi olabilmek için her zaman cömert, yardımsever olmalı ve bu toplumdaki insanların kalbi memnun olmalıdır. Toplumda bir yiğit olarak tanınmak istiyorsanız, kendinizi iyi ve kötü zamanlarda, barış ve savaşta bileğinizin gücüyle kabul etmelisiniz.

Bize her zaman güvenenleri savunmak gerekir.

  • Ağalık vermekle yiğitlik vurmakla atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Ağalık vermekle yiğitlik vurmakla atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Ağalık vermekle yiğitlik vurmakla atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Ağalık vermekle yiğitlik vurmakla atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Ağalık vermekle yiğitlik vurmakla atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Ağalık vermekle yiğitlik vurmakla atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri