Ağlayanın malı gülene hayır etmez

Birinin malını haksızlık ve zulüm ile elinden alan kişi, o malın hayrını görmek şöyle dursun bir belaya uğrayarak davranışının cezasını çeker. Ayrıca zulüm veya haksızlıkla elde edilen bir malı satın alanda o malın hayrını görmez. Birinin malını haksızlık ve zulüm ile elinden alan kişi, o malın hayrını görmek şöyle dursunbir yıkıma uğrayarak eyleminin cezasını görür.

Başka kimsenin malını elinden haksız yere ve zulüm içinde alıp haksız kazanç elde etmenin hayrını kimse görmez. Haksızlığa uğrayan kişilerin mağduriyeti er yada geç haksızlığı yapan kişiden çıkar. Kimsenin yanına kar kalmaz.

Birisinin malını adaletsizlik ve zulümle götüren kişi, o malın iyiliğini görsün, davranışının cezasını çeker. Ayrıca, zulüm veya haksızlık sonucu elde edilen bir mülk satın alırken, söz konusu mülkün yararını görmez. Birisinin malını adaletsizlik ve zulümle götüren kişi, o malın iyiliğini görmek yerine, bir yıkıma maruz kalır ve eylemi için cezalandırılır.

Hiç kimse bir başkasının mülkünden haksız kazanç elde etmenin ve bir zulümün ve haksız kâr elde etmenin yararını görmez. Yaralıların mağduriyeti er ya da geç haksızlıklardan çıkar. Hiç kimse kar almaz.

  • Ağlayanın malı gülene hayır etmez atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Ağlayanın malı gülene hayır etmez atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Ağlayanın malı gülene hayır etmez atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Ağlayanın malı gülene hayır etmez atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Ağlayanın malı gülene hayır etmez atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Ağlayanın malı gülene hayır etmez atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri