Aşığın gözü kördür

Kendisini aşka kaptıran kimse, sevgilisinin kusurlarını görmediği gibi çevresinde olup bitenlerlede ilgilenmez. Birisine delicesine aşık olan, kendini aşka kaptıran kişi, ne sevgilisinin kusurlarını görür nede çevresinde olup bitenlerle ve kendisi için önemli olan şeylerle ilgilenir. Sık sık aşık olduğu kişiyi düşünüp gerçeklerden uzakta, hayal aleminde yaşar.

Kendisini aşka kaptıran kişi, ne sevgilisinin kusurlarını görür nede çevresinde olup bitenlerleve kendisi için önemli olan şeylerle ilgilenir. Aşk insanların gözünü kör eder. Kişi sevdiğine aşkla bağlı olunca sevdiği kişi ona kusursuz gelir, kişi bu kusurları aşkından dolayı fark edemez.

Aynı zamanda kişinin aklı sürekli sevdiğinde olduğundan sürekli onunla alakalı hayal aleminde olduğu için çevresindeki olup biten olaylarlada pek ilgilenmez. Kendini aşık eden, sevgilisinin hatalarını görmez ve çevresinde olup bitenlerle ilgilenmez. Çılgınca aşık olan, aşık olan kişi ne sevgilisinin kusurlarını görmez ne de onun etrafında neler olup bittiğini ve onun için neyin önemli olduğunu umursamaz.

Sıklıkla aşık olduğu kişiyi düşünür ve rüya dünyasındaki gerçeklikten uzak yaşar. Kendini aşık eden kişi sevgilisinin kusurlarını görmez, etrafındaki olayları ve onun için önemli olan şeyleri ele almaz. Aşk insanları kör eder.

Bir kişi sevdiği şeye sevgiyle bağlı olduğunda, sevdiği kişi onun için mükemmel olur, kişi sevgisinden dolayı bu kusurları fark edemez. Aynı zamanda, kişi zihnini her zaman sevdiğinden, etrafındaki olaylarla ilgilenmez, çünkü her zaman rüya dünyasındadır.

  • Aşığın gözü kördür atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Aşığın gözü kördür atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Aşığın gözü kördür atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Aşığın gözü kördür atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Aşığın gözü kördür atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Aşığın gözü kördür atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri