Aşık daima bey oturmaz

İşi çoğunlukla iyi giden bir kimse, talihinin her zaman ona yar olamayacağını bilmelidir. Çoğu zaman işi yolunda giden kişi bilmelidir ki şans her zaman yanında olmaz. Aşığın çukur yüzünün arkasındaki yumru yüzüne bey denilir.

Bey oturmak, çukur yüzü yere, yumru yüzü üstü gelerek durmasıdır ki aşığın en sağlam oturuşudur. Çoğu zaman işi rast gelen kişi bilmelidir ki talih her vakit yar olmaz. Sürekli işleri rast giden, her işinde başarılı ve şanslı olan kişi bilmelidir ki işleri hep bu şekilde yol almaz, bahtı hep bu şekilde açık olmaz.

Hayatta her zaman her şey yolunda gidecek diye bir kaide yoktur. Sık sık iyi giden herkes, servetinin ona her zaman yardım edemeyeceğini bilmelidir. Çoğu zaman, yolda olan kişi, şansın her zaman onunla olmadığını bilmelidir.

Sevgilinin çukur yüzünün arkasındaki yumru yüze beyefendi denir. Bey oturuyor, çukur yüzü yerde, yumru yüzünde ve sevgilinin en güçlü oturuşu. Çoğu zaman, bir işi olan kişi, servetin her zaman geç olmadığını bilmelidir.

Her işte işi istikrarlı, başarılı ve şanslı olan kişi, işinin her zaman bu şekilde gitmediğini, bahisinin her zaman bu şekilde açık olmadığını bilmelidir. Hayatta her şeyin yoluna gireceğine dair bir kural yok.

  • Aşık daima bey oturmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Aşık daima bey oturmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Aşık daima bey oturmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Aşık daima bey oturmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Aşık daima bey oturmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Aşık daima bey oturmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri