Abada bir dibada bir giyene güzelde bir çirkinde bir sevene

Bir şeyi kendine yakıştırmasını bilmek. Kendine yakıştırmasını bildikten sonra, kişi abada giyse, dibada giyse fark etmez. Sevmesini bilen, sevdiği insanda hep iyi ve güzel yanlar bulmaya çalışan kişi, güzel çirkin diye bir ayrım yapmaz.

Önemli olan, bir şeyi kendine yakıştırmasını bilmektir. Günlük yaşam boyunca kimi giysileri kendimize yakıştırmasını bilmediğimiz için çoğu zaman üzülür, fazla duygulu biriysek, karamsarlığa bile düşeriz. Severek evlendiğimiz kişide zamanla güzellikler bulamazsak yada sevdiğimiz kişinin hep iyi yanlarını değerlendirmeye çalışmazsak aynı şekilde huzursuz oluruz.

Giyebilen, yakıştıran için ucuz yada pahalı giysi değişmez. Sevmesini bilen içinde güzel yada çirkin değişmez. Çünkü seven yürek karşısındakini güzel görür.

Önemli olan kullanılan malın niteliği değil, o malı işleyen kişinin niteliğidir. Çünkü yapmasını bilen, becerikli insanlar için yaptığı işin düzeyi, konumu başarıyı engellemez. Önemli olan, başarmasını bilmektir.

Bir şeye nasıl uyacağını bilmek. Kişinin abada giymesi ve ona nasıl uyacağını bildikten sonra bir taban giymesi önemli değildir. Sevmeyi bilen ve sevdiği kişide her zaman iyi ve güzel taraflar bulmaya çalışan kişi, "güzel çirkin" olarak adlandırılan bir ayrım yapmaz.

Önemli olan bir şeye nasıl uyacağınızı bilmektir. Sık sık üzülürüz çünkü günlük yaşamımız boyunca bazı kıyafetleri nasıl giyeceğimizi bilmiyoruz ve çok duygusal olursak kötümser olacağız. Sevgiyle evlendiğimiz kişiyle zaman içerisinde güzellikler bulamazsak veya sevdiğimiz kişinin iyi yönlerini her zaman değerlendirmeye çalışmazsak, aynı şekilde huzursuz olacağız.

Ucuz veya pahalı kıyafetler, onları giyebilecek olanlar için değişmez. Sevmeyi bilenlerde güzel ya da çirkin değişmez. Çünkü sevgi dolu kalp güzelleri görür.

Önemli olan kullanılan malların kalitesi değil, malları işleyen kişinin kalitesidir. Nasıl yapılacağını bilen yetenekli insanlar için yapılan çalışma düzeyi, konumun başarısını engellemez. Önemli olan nasıl başarılı olunacağını bilmek.

  • Abada bir dibada bir giyene güzelde bir çirkinde bir sevene atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Abada bir dibada bir giyene güzelde bir çirkinde bir sevene atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Abada bir dibada bir giyene güzelde bir çirkinde bir sevene atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Abada bir dibada bir giyene güzelde bir çirkinde bir sevene atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Abada bir dibada bir giyene güzelde bir çirkinde bir sevene atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Abada bir dibada bir giyene güzelde bir çirkinde bir sevene atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri