Abdalın dostluğu köy görünceye kadar

Çıkara dayanan dostluklar kısa sürer. Abdallar, gezici dervişlerdir. İhtiyaçlarını karşılayacak yerlerde eğlenirler, dostlukları işlerinin bittiği yere kadar sürer.

Bunun gibi, ya çıkarlarını düşündükleri yada herhangi bir nedenle sıkıntı ve bunalıma düştükleri için, kimi kişiler, dostluklarını, isteklerinin gerçekleşmesine kadar sürdürürler. Böyle insanlara güven olmaz. Sürekli ve sağlam dostluklar kurmak istiyorsak, kişisel çıkarlardan her iki tarafında olanaklar ölçüsünde uzak kalmaya çalışmaları gerekmektedir.

Abdal gezgin olduğu için, gezdiği yerlerde gereksinimlerini karşılayacak kişilerle ilişki kurarlar. Doğal olarak bir süre sonrada o yerden ve kişiden ayrılıp, başka bir yere gider, başka kişilerle ilişki kurarlar. İlişkilerinde kişisel çıkarlarını öne çıkaran kişilerle arkadaşlık yapılmamalıdır.

Çünkü çıkarcı kişiler, isteklerine kavuştukları an, yanındakileri terk ederler. Dolayısıyla onlara güven olmaz. Çıkarı için yakınlık gösterip dostluk Kuran kimse, beklediği yararı elde ettikten, işini yürütecek başka yollar bulduktan sonra sizinle olan ilişkisini keser.

İlgiye dayalı dostluklar kısa ömürlüdür. Abdals dervişleri dolaşıyor. İhtiyaçlarını karşılayacak yerlerde eğlenirler, dostlukları işlerinin sonuna kadar sürer.

Bu nedenle, bazı insanlar, çıkarlarını düşündükleri ya da sıkıntı ve depresyonda oldukları için herhangi bir nedenle istekleri gerçekleşene kadar arkadaşlıklarına devam ederler. Böyle insanlar güvenmeyecekler. Kalıcı ve sağlam arkadaşlıklar kurmak istiyorsak, her iki taraftaki kişisel çıkarlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalıdırlar.

Abdal gezgin olduğu için ziyaret ettikleri yerlerde ihtiyaçlarını karşılayan insanlarla ilişki kurarlar. Doğal olarak bir süre sonra o yeri terk ederler ve kişi başka bir yere gider, diğer insanlarla ilişki kurarlar. İlişkilerinde kişisel çıkarlarını vurgulayanlarla arkadaşlık kurulmamalıdır.

Çünkü çıkar arayanlar isteklerini yerine getirdiklerinde yanlarında olanları terk ederler. Yani onlara güven yok. Fayda için yakınlık ve dostluk kurduktan sonra, kişi beklediği faydayı aldıktan sonra işini yürütmek için başka yollar bularak sizinle bağlantıyı keser.

  • Abdalın dostluğu köy görünceye kadar atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Abdalın dostluğu köy görünceye kadar atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Abdalın dostluğu köy görünceye kadar atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Abdalın dostluğu köy görünceye kadar atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Abdalın dostluğu köy görünceye kadar atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Abdalın dostluğu köy görünceye kadar atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri