Abdal abdala çatmayınca kasnak boyuna geçmez

İki akıllı kişinin tartışması bir noktada son bulabilir, anlaşmayla sonuçlanabilir. Ancak akıl yönünden yetersiz, görgüsüz kişiler bir tartışmaya giriştiklerinde, birbirlerine zarar vermek için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. Kavga bir tarafın zarar görmesiyle son bulur.

Sonuç olarak böyle kişilere sebepsiz yere bulaşmamak, kavgalarına karışmamak gerekir ki bizde zarar görmeyelim. Abdal, burada kılıksız dilenci, fakir. Bu atasözünde abdal kelimesi görgüsüz, kaba kişi anlamında kullanılmaktadır.

Doğal olarak bunların kavgası çetin olur. İki kaba insan aralarında bir münakaşaya tutuştuğunda haksız olan iki taraftan birisi kazanır ve bunun cezasını ikiside çekerler. Durum böyle olduğunda aralarına girmemeli, onların bu münasebetsizlikten ders almaları beklenmelidir.

İki akıllı insanın tartışması bir noktada sona erebilir ve anlaşmaya neden olabilir. Ancak, akıl hastası, ahlaksız olan insanlar tartışmaya çalıştıklarında, birbirlerine zarar vermek için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. Savaş, bir taraf hasar gördüğünde sona erer.

Sonuç olarak, bu tür insanlara sebepsiz yere bulaşmamalıyız ve kavgalarına karışmamalıyız, bu yüzden zarar görmemeliyiz. Abdal fakir bir dilenci, burada fakir. Bu atasözünde abdal kelimesi kaba adam anlamına gelir.

Doğal olarak, zor bir mücadele veriyorlar. İki kaba insan aralarında kavga ettiğinde, iki haksız partiden biri kazanır ve her ikisi de cezalandırılır. Bu durumda, aralarında olmamalılar, bu rahatsızlıktan ders almaları beklenmelidir.

  • Abdal abdala çatmayınca kasnak boyuna geçmez atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Abdal abdala çatmayınca kasnak boyuna geçmez atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Abdal abdala çatmayınca kasnak boyuna geçmez atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Abdal abdala çatmayınca kasnak boyuna geçmez atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Abdal abdala çatmayınca kasnak boyuna geçmez atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Abdal abdala çatmayınca kasnak boyuna geçmez atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri