Acı (kötü) söz insanı (adamı) dininden (çıkarır) tatlı söz (dil) yılanı deliğinden (ininden) çıkarır

Onur kırıcı, sert, kötü sözler insanı öfkelendirir, sabrını taşırır, çileden çıkarır, hoş olmayan davranışlara sürükler. Bunun aksine yumuşak, tatlı, hoş sözlerde öfkeli, geçimsiz, saldırgan insanları yatıştırabilir, zarar vermelerinin önüne geçip onları doğru yola sokabilir. Kötü söz bir kimseyi çileden çıkarır, onu kötü davranışlara sürükler.

Güzel ve gönül okşayıcı söz, bir şeyi tatlı ve yumuşak bir uslüpla söylemek en kötü niyetli azgın düşmanı bile yola getirir. Onurlu, sert, kötü sözler insanları öfkelendirir, sabrını taşır, çileden çıkarır, hoş olmayan davranışlara sürükler. Aksine, kızgın, uyumsuz, agresif insanları yumuşak, tatlı, hoş sözlerle yatıştırır, incinmelerini önler ve doğru yola koyabilir.

Kötü kelime birisini çileden çıkarır ve onu kötü davranışa sürükler. Güzel ve kalpleri ısıtan kelime, tatlı ve nazik bir şey söyleyerek en kötü azgın düşmanı bile getiriyor.

  • Acı (kötü) söz insanı (adamı) dininden (çıkarır) tatlı söz (dil) yılanı deliğinden (ininden) çıkarır atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Acı (kötü) söz insanı (adamı) dininden (çıkarır) tatlı söz (dil) yılanı deliğinden (ininden) çıkarır atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Acı (kötü) söz insanı (adamı) dininden (çıkarır) tatlı söz (dil) yılanı deliğinden (ininden) çıkarır atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Acı (kötü) söz insanı (adamı) dininden (çıkarır) tatlı söz (dil) yılanı deliğinden (ininden) çıkarır atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Acı (kötü) söz insanı (adamı) dininden (çıkarır) tatlı söz (dil) yılanı deliğinden (ininden) çıkarır atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Acı (kötü) söz insanı (adamı) dininden (çıkarır) tatlı söz (dil) yılanı deliğinden (ininden) çıkarır atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri