Acındırırsan arsız olur acıktırırsan hırsız olur

Bir kimsenin acınmasına yol açar, başkalarını ona merhamete getirirseniz, o kimse yerli yersiz yardım dilemeye başlar ve gittikçe arsızlaşır, bunun yanında kimilerinin hakkını kısar, emeklerinin karşılığını vermez ve onları açyoksul bırakırsanız, onlarda hırsızlık yapmaya başlarlar. Koruduğunuz kimsenin sürekli acınmasına izin verirseniz arsız olur, emeğinin karşılığını tam olarak vermediğiniz kişide hırsız olur. Koruduğunuz kimse, başkalarını ona acındırdığınızı göre göre arsız olur.

Emeğinin tam karşılığını vermediğiniz kimsede hırsız olur. İyi niyetle himaye edilen ve korunan kimse, sürekli acınacak bir halde tutulmamalıdır. Böyle bir kimse utanma duygusunu yitirir.

Ona iyilik yapayım derken kötülük yapmış oluruz. Emeğinin karşılığını alamayan, alın teriyle geçinemeyen insan ister istemez haram yemeye, hırsızlık yapmaya başlar. Anneler ve babalar çocuklarının maddi ve manevi ihtiyaçları karşısında makul davranmazlarsa onların ahlakını bozarlar.

Bir insanın acısına neden olursanız ve başkalarını merhamete getirirseniz, yerli yardım aramaya ve daha arsız hale gelmeye başlar, ayrıca, bazılarını boğacak, çabalarını ödemeyecek ve çalacaklar. Koruduğunuz kişinin sürekli acımaya izin verirseniz, arsız olacak ve hırsız tam olarak ödeme yapmadığınız kişi olacaktır. Koruduğunuz kişi, başkalarını çukurlaştırdığınız gerçeğine göre arsız hale gelir.

Emeği için tam değer vermeyen herkes hırsız olur. İyi niyetle korunan ve korunan bir kişi zavallı bir durumda tutulmamalıdır. Böyle bir kişi utanç duygusunu kaybeder.

Onu iyi yapacağımı söylediğimizde kötülük yapacağız. Emeğinin değerini alamayan ve teri ile geçinemeyen bir kişi haram yemeye ve çalmaya başlar. Anneler ve babalar, çocuklarının maddi ve manevi ihtiyaçları karşısında mantıklı davranmazlarsa, ahlaklarını bozarlar.

  • Acındırırsan arsız olur acıktırırsan hırsız olur atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Acındırırsan arsız olur acıktırırsan hırsız olur atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Acındırırsan arsız olur acıktırırsan hırsız olur atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Acındırırsan arsız olur acıktırırsan hırsız olur atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Acındırırsan arsız olur acıktırırsan hırsız olur atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Acındırırsan arsız olur acıktırırsan hırsız olur atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri