Acıyan uyumuş acıkan uyumamış

İnsan sıkıntıya katlanırda açlığa katlanamaz. İnsan hayatta karşılaştığı her türlü sıkıntıya katlanılır, fakat yaşamak için temel gereksinim olan besin ihtiyacına, açlığa katlanılmaz. Her türlü sıkıntıya katlanlır, açlığa katlanılmaz.

Herkes bu fani dünya halinde kendisini ve sevdiklerini doyurmak, mutlu olabilmek için çalışır, çabalar. Her türlü sıkıntıya katlanmaya çalışır ancak açlığa kimse katlanamaz. Aç kalan insan zararlı insandır, ne yapacağını bilemez.

Vücudu içinde bu geçerlidir, rahat olamaz, uyku dahi uyuyamaz. İnsanın, önce açlığını gidermesi gerektiğini anlatır. İnsan için açlık, çok önemli bir durumdur.

Aç olanı ne uyku tutar, ne çalışabilir, ne hayal kurabilir. Ama gerek kendi üzüntülerine, gerek yakınların acılarına ortak olan, onlarla birlikte üzülen insan yinede uykusunu uyuyabilir, yemeğini yiyebilir, yaşamdan gereğince zevk alabilir. Hatta en yakınını kaybeden kişi bile birkaç gün geçtikten sonra yaşamın doğal akışına uyar gider.

İnsanoğlu için acıların en büyüğü olan ölümün bile açtığı yaranın zamanla silinip etkisini yitirdiğini ölenle ölünmez sözüde açıkça anlatır. Açlık her türlü sıkıntıdan kötüdür. Bu durumu düşünerek yoksullara yardımda bulunmalıyız.

Hayatta her türlü acıya ve sıkıntıya katlanılabilir ama açlığa katlanılamaz. İnsanlar sıkıntıya katlandıklarında açlığa dayanamazlar. İnsan yaşamında karşılaşılan her türlü zorluk çekilir, ancak gıdaya olan temel ihtiyaç gıdadır, açlıktır.

Açlık değil, her türlü sıkıntıya maruz kalır. Herkes bu ölümlü dünyada kendini ve sevdiklerini tatmin etmek için çalışır ve çabalar. Her türlü sıkıntıya katlanmaya çalışıyor, ancak kimse açlığa dayanamıyor.

Aç kişi zararlı bir kişidir, ne yapacağını bilmiyor. Bu vücudunda doğrudur, rahat olamaz, hatta uyku bile uyuyamaz. Kişinin önce açlığını tatmin etmesi gerektiğini söyler.

Açlık insan için çok önemli bir durumdur. Aç olanı uykusuz tutan şey, ne iş ne de hayal. Ancak kendi üzüntüleri ve akrabalarının acıları ile ortak olan kişi, üzücü olan, hala uyuyabilir, yemeğini yiyebilir ve hayatın tadını çıkarabilir.

En yakın kişi bile birkaç gün sonra doğal yaşam akışını kaybeder. İnsanlara göre, ıstırapların en büyüğü olan ölümün ölümü, yaranın zamanla silinip ölmüş ve ölümsüz kelimesini açıkça açıklar. Açlık herhangi bir problemden daha kötüdür.

Bu durumu düşünerek fakirlere yardım etmeliyiz. Hayattaki her türlü acı ve sıkıntı tolere edilebilir, ancak açlık yoktur.

  • Acıyan uyumuş acıkan uyumamış atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Acıyan uyumuş acıkan uyumamış atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Acıyan uyumuş acıkan uyumamış atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Acıyan uyumuş acıkan uyumamış atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Acıyan uyumuş acıkan uyumamış atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Acıyan uyumuş acıkan uyumamış atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri