Acele bir ağaçtır meyvesi pişmanlık

Telaşla, sabırsızca ve ivedilikle yapılan işler genellikle kötü sonuçlar doğurur, kişiyi pişmanlığın içine iter. Yapılan bir işe yeterli süre ayırıp o sürede yapmak gerekir. Acele ile yapılan iş yüz güldürmez.

İşin hakkını vermek için ona yeterli bir süre ayırmak mecburiyeti vardır. Acele etmenin sakıncalarını anlatır. Acele işe şeytan karışır atasözüyle eş anlamlıdır.

Önünün sonunu düşünmeden, iyice ölçüp biçmeden, acele yapılan işlerin çoğu bozuk, eksik yada yetersiz olacağı için sonunda pişmanlık duyulması olağandır. Son pişmanlık fayda vermeyeceğinden, her işimizi acele etmeden ama gerekli çabuklukla yapmaya çalışmalıyız. Acele yapılan işlerde yanlış yapma olasılığı yüksek olduğundan, genellikle pişmanlık duyulur.

Sağlıklı bir sonuç elde edebilmek için, bir işe başlamadan önce iyi düşünmeli, acele etmemeliyiz. Çünkü iyi düşünülmeden, aceleyle yapılan iş için gerekli ön hazırlıklar yapılmayacağı için genellikle olumsuz sonuçlar doğurur ve buda pişmanlık duymamıza sebep olur. Acele, sabırsızlık ve aciliyetle yapılan şeylerin genellikle kötü sonuçları olur ve kişiyi pişmanlığa iter.

Bir iş için yeterli zaman ayırmak ve bu süre içinde yapmak gerekir. Aceleyle yapılan iş sizi güldürmez. Ona çalışma hakkı tanımak için yeterli zaman ayırmak zorunludur.

Acele etmenin dezavantajlarını anlatır. Acele, şeytanı işe alan atasözü ile eş anlamlıdır. Acele işlerin çoğunun, cephenin sonunu düşünmeden ve iyice ölçmeden, bozuk, eksik veya yetersiz olacağına bakılmaksızın, pişman olmak normaldir.

Son pişmanlık işe yaramayacağından, her işimizi acele etmeden, mümkün olduğunca çabuk yapmaya çalışmalıyız. İşleri yanlış yapma olasılığı yüksek olduğundan pişmanlık sıklıkla hissedilir. Sağlıklı bir sonuç elde etmek için, bir işe başlamadan önce iyi düşünmeli ve acele etmemeliyiz.

Çünkü ön hazırlık olmadan, aceleyle yapılan iş için gerekli ön hazırlıklar olumsuz sonuçlara yol açmayacak ve bu da pişman olmamıza neden olacak.

  • Acele bir ağaçtır meyvesi pişmanlık atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Acele bir ağaçtır meyvesi pişmanlık atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Acele bir ağaçtır meyvesi pişmanlık atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Acele bir ağaçtır meyvesi pişmanlık atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Acele bir ağaçtır meyvesi pişmanlık atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Acele bir ağaçtır meyvesi pişmanlık atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri