Acele yürüyen yolda kalır

Her işin sağlıklı şekilde yapılması için ihtiyaç duyulan bir süre vardır. Bu süreyi kısaltıp, kısa zamanda işi bitirmeye çalışmak eksikliklerin ve hataların ortaya çıkmasına, işin yarıda kalmasına sebep olur. Çünkü aceleyle hareket edildiğinde sağlıklı düşünmek ve doğru hareket etmek zorlaşır.

Panik, telaş ve heyecan ortaya çıkar, böyle bir durumda hata yapılmasına sebep olur. Yapılan işten olumlu sonuç almak için acele edilmemeli, dikkatli ve mantıklı adımlarla iş bitirilmeye çalışılmalıdır. Bir insan işini aceleile yaparsa hemen bitirmekisterseişi yaparken şaşırırişini sona erdiremez.

Acele işe şeytan karışır acele giden ecele gider acele ile menzil alınmaz. Her zaman verilen görevleri layıkı ile sorunsuzca başarmamız gerekir. Eğer acele davranırsak yapacaklarımızın arasındaki bazı maddeleri geçeriz, sonra işimizi bitiremeden yarım bırakmış oluruz.

Bir yola başlarken aceleci olmamalı, eğer olursak bir aksilik çıkıp iş yolunun yarısında kalacağımızı aklımızdan çıkartmamalıyız. İş yaparken iven şaşırır, işini sona erdirmez. Her işi sağlıklı bir şekilde yapmak için gereken zaman vardır.

Bu sürenin kısaltılması ve çalışmanın kısa sürede bitirilmeye çalışılması, eksiklik ve hataların ortaya çıkmasına ve çalışmanın kesintiye uğramasına neden olur. Çünkü aceleyle hareket ederken, sağlıklı düşünmek ve doğru davranmak zorlaşır. Panik, acele ve heyecan meydana gelir, böyle bir durumda hatalara yol açar.

Yapılan işten olumlu sonuçlar almak için acele edilmemeli ve dikkatli ve mantıklı bir şekilde yapılmaya çalışılmalıdır. Bir kişi işini acele ederse, işi yaparken sürprizini sona erdiremez. Acele işe koşar, acele acele eder, menzil acele ile alınmaz.

Atanan görevleri daima sorunsuz bir şekilde yerine getirmeliyiz. Acele edersek, yapacağımız şeyler arasında bazı öğeler geçiririz ve sonra bitirmeden bırakacağız. Bir yola başlarken acele etmemeliyiz ve üzülürsek yolun yarısında olacağımızı unutmamalıyız.

Iven iş yaparken şaşırır, işini bitirmez.

  • Acele yürüyen yolda kalır atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Acele yürüyen yolda kalır atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Acele yürüyen yolda kalır atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Acele yürüyen yolda kalır atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Acele yürüyen yolda kalır atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Acele yürüyen yolda kalır atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri