Acemi katır kapı önünde yük indirir

Bir işin yabancısı olan, bir işe alışmamış, beceriksiz yada anlayışsız kişi, kendisinden beklenen işi eksik yapar ve istenildiği gibi yerine getiremez, daha başlangıç anında veya en önemli yerinde işi bırakıverir. Beceriksiz ve anlayışsız kişi kendisine yaptırılan işi en önemli yerinde bırakır. Elinden yeterince iş gelmeyen beceriksiz kimseler, kendilerine verilen görevi istenildiği biçimde yapamazlar veya yarım bırakıp kaçarlar.

Bir işin yabancısı ve acemisi olan kişi, kendisinden beklenen işi eksik yapar ve istenildiği gibi yerine getiremez, daha başlangıç anında veya en önemli yerinde beklenmedik bir hata yapar. Elinden yeterince iş gelmeyen kimseler, kendilerine verilen görevi istenildiği biçimde yapamazlar. Anlayışsız ve beceriksiz kimse, kendisine yaptırılan işi en önemli yerinde yüz üstünde bırakır.

Acemi, beceriksiz kişilere önemli işler yaptıramayız. İnsanlarda hayvanlarda alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlıdırlar. Çeşitli işler yaptırdığımız hayvanlara iyi alışkanlıklar kazandıramamışsak, bir takım sakıncalı durumlarla karşılaşabilir, isteklerimizi yaptırmakta güçlük çekebiliriz.

Tıpkı bunun gibi geri zekalı, işinin ehli olmayan, acemi yada iyi alışkanlıklar kazanamamış kişilerede önemli işleri yaptıramayız. Her işin kolayını bulmak başarıyı artırır. Bu söz bir işi gereğine uygun olarak yapmayanlarla alay etmek için söylenir.

Elinden iyi iş gelmeyen kişiler, kendilerine verilen görevi istenildiği biçimde yapamazlar. İşi ortada bırakıp kaçarlar. İşi münasip şekilde yapmayanlarla alay etmek için söylenir.

İşe yabancı olmayan, işe alışkın olmayan, beceriksiz veya anlaşılmaz olan kişi, kendisinden beklenen işi eksik yapar ve istediği gibi yapamaz, işi başlangıçta veya en önemli yerde bırakır. Beceriksiz ve duyarsız kişi kendisine yapılan işi en önemli yerde bırakır. Yeterli işi olmayan beceriksiz insanlar kendilerine verilen görevi istedikleri gibi yapamazlar, yarıdan ayrılıp kaçarlar.

Bir işin yabancısı ve acemi, kendisinden beklenen işi eksik yapar ve istendiği gibi gerçekleştiremez, başlangıçta veya en önemlisi beklenmedik bir hata yapar. Yeterli işi olmayanlar kendilerine verilen görevi istedikleri gibi yapamazlar. Anlaşılmaz ve beceriksiz bir kişi, yüzünde yapılan işi en önemli yerde bırakır.

Acemi, beceriksiz, önemli işler yapamayız. İnsanlarda hayvanlardaki alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlıdırlar. Çeşitli işler yaptığımız hayvanlara iyi alışkanlıklar getiremediysek, bazı sakıncalı durumlarla karşılaşabilir ve taleplerimizi yerine getirmekte zorluk çekebiliriz.

Aynı şekilde, engelli, yetkin olmayan, acemi olmayan veya iyi alışkanlıklar kazanmamış insanlarda önemli işler yapamayız. Her işin en kolayını bulmak başarıyı artırır. Bu kelimenin, düzgün bir iş yapmayanlarla dalga geçtiği söylenir.

İşini iyi yapmayanlar kendilerine verilen görevi istedikleri gibi yapamazlar. İşi ortada bırakıp kaçıyorlar. İşi düzgün yapmayanlarla dalga geçtiği söylenir.

  • Acemi katır kapı önünde yük indirir atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Acemi katır kapı önünde yük indirir atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Acemi katır kapı önünde yük indirir atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Acemi katır kapı önünde yük indirir atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Acemi katır kapı önünde yük indirir atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Acemi katır kapı önünde yük indirir atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri