Acemi nalbant mesleği gavur eşeğinde öğrenirmiş

Bir meslek ile ilgili yeterli eğitim almamış, beceri kazanmamış acemi kişiler her zaman vardır. Bu kişiler mesleklerinde ustalaşmak için gelen müşterilerinden ve onların eşyalarından faydalanıp bir şeyler öğrenmeye çalışırlar. Bu durumda özellikle safça davranan, kendine fazla tepki vermeyecek kişileri seçerler.

Bu nedenle hiçbir işimizi işinin ehli olmayan, bilmediğimiz kişilere yaptırmamaya dikkat etmeliyiz. Acemi nalbantın kürt eşeğinde kendini demesi gibidir bu atasözü. Mesleğini iyi öğrenememiş kimseler, müşterilerinin eşyalarına ve mallarına acımadan ve zalimce davranarak bu işi öğrenmeye çalışırlar.

Daha nazik ve kibar olamamalarının sebebi, bu işi bilmemelerinden kaynaklanır. Bu yüzden hiçbir durumda değerli ihtiyaçlarımızı acemi insanlara bırakmamalı, onlara emanet dahi etmemeliyiz. Her zaman bir meslekte yeterli eğitim ve beceri kazanmamış acemi insanlar vardır.

Bu insanlar mesleğinde ustalaşmak ve bir şeyler öğrenmeye çalışmak için müşterilerini ve eşyalarını kullanırlar. Bu durumda, özellikle saf davranan ve kendilerine tepki vermeyecek insanları seçerler. Bu nedenle, işlerimizin hiçbirinin yetkin olmayan ve bilmeyen insanlara yapılmamasına dikkat etmeliyiz.

Bu atasözü, Kürt eşek üzerinde kendini söyleyen acemi bir nimet gibidir. Mesleğini iyi öğrenemeyen insanlar, müşterilerinin eşyalarına ve mallarına acıma ve zulüm olmadan davranarak bu işi öğrenmeye çalışırlar. Daha nazik ve kibar olmamalarının nedeni, bu işi bilmiyor olmalarıdır.

Bu nedenle, hiçbir durumda değerli ihtiyaçlarımızı acemi insanlara bırakmamalı, hatta emanet etmemeliyiz.

  • Acemi nalbant mesleği gavur eşeğinde öğrenirmiş atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Acemi nalbant mesleği gavur eşeğinde öğrenirmiş atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Acemi nalbant mesleği gavur eşeğinde öğrenirmiş atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Acemi nalbant mesleği gavur eşeğinde öğrenirmiş atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Acemi nalbant mesleği gavur eşeğinde öğrenirmiş atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Acemi nalbant mesleği gavur eşeğinde öğrenirmiş atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri