Adı çıkmış dokuza inmez sekize

Bir insan bir olaydan dolayı adı kötü olarak duyulursa, o artık o şekilde sürer gider. Eski itibar ve saygınlığını kazanması pek mümkün olmaz. Bazı insanlar yaptıklarını unutturmazlar.

Herhangi bir konuda yaptıkları bir hatayı eğer kısa zaman içinde düzeltemez veya affettiremezlerse, karşısındaki insanlarda bu hatayı tekrar yapabileceği tereddütü yaratırlar. Ancak çoğu kimse bunu bilerek bir şans daha tanır. Karşıdaki hatalı insan bu hatayı tekrar yaparsa bu hafızalara kazınır, artık bu kişi hataları ile anılır olur.

Bu sadece hata için geçerli değildir. Tüm dünya hali ve yaşamında, her konuda bu şekildedir. Ders çalışmayan bir öğrenciden, hırsıza, çok iyi eli açık bir insandan, azılı bir patrona kadar.

Bir kişi bir olaydan dolayı kötü bir şekilde duyulursa, bu şekilde devam edecektir. Eski itibar ve haysiyet kazanması pek olası değildir. Bazı insanlar ne yaptıklarını unutmazlar.

Kısa bir süre içinde herhangi bir konuda yaptıkları bir hatayı düzeltemez veya affedemezlerse, bu hatayı diğer insanlarda tekrar yapmaktan çekineceklerdir. Ancak, çoğu insan bunu bilir ve başka bir şans alır. Eğer karşıt kişi bu hatayı tekrar yaparsa, bu anılar kazınır ve bu kişi hatalarıyla hatırlanır.

Bu sadece hata için geçerli değildir. Tüm dünya ve yaşamdaki her durumda böyle. Çalışmayan bir öğrenciden, bir hırsıza, çok açık elli bir kişiden şiddetli bir patrona.

  • Adı çıkmış dokuza inmez sekize atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Adı çıkmış dokuza inmez sekize atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Adı çıkmış dokuza inmez sekize atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Adı çıkmış dokuza inmez sekize atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Adı çıkmış dokuza inmez sekize atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Adı çıkmış dokuza inmez sekize atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri