Adamın adı çıkacağına canı çıksın

İnsanın haklı veya haksız yere adı bir defalık kötüye çıktı mı ondan sonra yaptıkları hep o gözle değerlendirilir. Toplumun bir kişi hakkında verdiği yargı öyle kolay kolay değişmez. Toplum kişiyi nasıl nitelemişse, kişi o niteliğiyle tanınır.

Adı bir kere kötüye çıkan kişi, zamanla iyide olsa toplumun bu yargısının önüne geçemez. Adına sürülen bu leke onun yakasını bırakmaz. Nereye gitse bu leke yüzüne vurulur, itilip kakılır, aşağılanıp toplum dışına itilir, sıkıntılar yaşar, bu durum onun için katlanılmazdır.

Böyle bir hayatı yaşamak, o insan için yaşarken ölmek demektir. Bir insanın adı kötüye çıkarsa kolay kolay düzelmez, toplum üzerindeki değeri düşer. Bu durumdaki kimse ölmeyi yeğler.

Bir kişinin adı doğru veya haksız olarak kötüye kullanılmışsa, bundan sonra yaptığı şey her zaman bu gözle değerlendirilir. Toplumun bir insan hakkındaki muhakemesi o kadar kolay değişmez. Toplumun kişiyi karakterize etmesi gibi, kişi niteliği ile bilinir.

Adı bir kez kötüleşen kişi, zaman içinde iyi olsa bile toplumun bu yargısını engellemeyebilir. Adına uygulanan bu leke yakasını bırakmıyor. Nereye giderse gitsin, bu leke yüzüne vurulur, itilir ve sallanır, aşağılanır ve toplumdan çıkarılır, sıkıntıları vardır, bu durum onun için dayanılmazdır.

Böyle bir hayatı yaşamak, o kişi için yaşarken ölmek demektir. Bir kişinin adı kötüleşirse, kolayca düzelmez, toplum üzerindeki değeri azalır. Bu durumda kimse ölmeyi tercih etmiyor.

  • Adamın adı çıkacağına canı çıksın atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Adamın adı çıkacağına canı çıksın atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Adamın adı çıkacağına canı çıksın atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Adamın adı çıkacağına canı çıksın atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Adamın adı çıkacağına canı çıksın atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Adamın adı çıkacağına canı çıksın atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri