Adamın bahtı kızına çeyiz olurmuş

Her kişinin bahtı, yani kaderi yüce Allah tarafından belirlenmiştir. Bir aile maddi yönden güçlü, ailevi açıdan mutlu ve huzurlu ise, o ailede yetişen bireylerde mutlu, ekonomik olarak güçlü olurlar. Evlendiklerindede bu kişisel yapı ve ailenin maddi desteği çocuklara güç verecektir.

Tersi bir durumda ise, maddi imkanları yetersiz, huzursuz bir ailedeki çocuklarda psikolojik olarak sorunlu, maddi olarak kısıtlı olduklarından kuracakları yuvada ilk etapta pek mutluluk ve huzur verici olmayacaktır. Ananın bahtı kızına. Atasözünede bakabilirsiniz.

Özellikle türk yapısında ağırlıklı bulunan gelenek ve görenekler, geçmişi bize kolayca aktarabilir ve bunu yaşatmamız için bize aşınlanmış bir gen olarak kalabilir. Fakat bu güzel gelenek ve göreneklerimiz, yapılan hatalarında beraberinde gelmesine neden olur. Geçmişte hata yapmış bir devlet büyüğünün bütün türk milletini hataya sokmuş olması veya bir osmanlı padişahının yaptığı bir hatanın.

Yıl sonra, bugün karşımıza çıkarak, bize engel olması yada bir babanın yaptığı bir hatanın çocuklarına yansıması gibi bir durum söz konusudur. Bunlar gelecek nesillere iyide olsa, kötüde olsa miras olarak kalırlar. Her insanın Bahtı, yani kaderi Yüce Allah tarafından belirlenir.

Bir aile maddi olarak güçlü, aile mutlu ve huzurlu ise, o ailede yetiştirilen bireylerde mutlu ve ekonomik olarak güçlü olacaktır. Ailenin bu kişisel yapısı ve maddi desteği çocukları evlendiklerinde güçlendirecektir. Tersi durumda, huzursuz bir ailenin çocuklarında psikolojik olarak sorunlu ve finansal olarak sınırlı oldukları için kurdukları evde çok mutlu ve huzurlu olmayacaklar.

Annenin kızı. Atasözüne bakabilirsiniz. Özellikle ağırlıklı olarak Türk yapısında olan gelenek ve görenekler, geçmişi bize kolayca iletebilir ve hayatta kalabilmemiz için kazınmış bir gen olarak kalabilir.

Ancak bu güzel gelenek ve görenekler, hatalarıyla birlikte gelmelerine neden olur. Geçmişte bir hata yapan bir devletin tüm Türk halkını bir yanlış ya da bir Osmanlı sultanının yaptığı bir hata haline getirdiği hatası. Yıllar sonra, bugün bizi önleme veya bir babanın yaptığı bir hatayı çocuklarına yansıtma gibi bir durumla karşı karşıyayız.

Bunlar, iyi veya kötü olmaları durumunda gelecek nesiller için miras alınır.

  • Adamın bahtı kızına çeyiz olurmuş atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Adamın bahtı kızına çeyiz olurmuş atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Adamın bahtı kızına çeyiz olurmuş atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Adamın bahtı kızına çeyiz olurmuş atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Adamın bahtı kızına çeyiz olurmuş atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Adamın bahtı kızına çeyiz olurmuş atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri