Adamın (insanın) adı çıkacağına (çıkmaktansa) canı çıksın (çıkması yeğdir)

Toplumun bir insan hakkında verdiği yargı kolay kolay değişmez. Eğer bir adamın adı kötüye çıkmış, bu yanıyla şöhret bulup tanınmışsa, bu durum onun için katlanılmazdır. Nereye gitse kötü yanı yüzüne vurulacak, itilip kakılacak, aşağılanıp toplum dışına itilecektir.

Böyle bir hayatı yaşamak, o insan için yaşarken ölmek demektir. Toplumun bir insan hakkındaki yargısı kolayca değişmez. Bir erkeğin adı kötüleşirse, ünüyle bilinir ve onun için dayanılmazdır.

Nereye giderse gitsin, kötü tarafı vurulacak, itilecek, aşağılanıp toplumdan atılacak. Böyle bir hayatı yaşamak, o kişi için yaşarken ölmek demektir.

  • Adamın (insanın) adı çıkacağına (çıkmaktansa) canı çıksın (çıkması yeğdir) atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Adamın (insanın) adı çıkacağına (çıkmaktansa) canı çıksın (çıkması yeğdir) atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Adamın (insanın) adı çıkacağına (çıkmaktansa) canı çıksın (çıkması yeğdir) atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Adamın (insanın) adı çıkacağına (çıkmaktansa) canı çıksın (çıkması yeğdir) atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Adamın (insanın) adı çıkacağına (çıkmaktansa) canı çıksın (çıkması yeğdir) atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Adamın (insanın) adı çıkacağına (çıkmaktansa) canı çıksın (çıkması yeğdir) atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri