Adamın iyisi alışverişte belli olur

Alışveriş bir insanın karakterini, iyi yada kötü oluşunu belirleyen en önemli ölçütlerden biridir. Alışveriş her şeyden önce çıkara dayanır. Birçok insanda çıkarı için ahlak kurallarını çiğnemekten kaçınmaz.

Bunu anlamanın en iyi yoluda kişiyi alışverişte denemektir. Alışveriş sırasında hileye başvurmayan, hakkı gözeten, yalan söylemeyen, ahlaksız yollara sapmayan kimse iyi insandır. Birçok insanlar çıkarları için ahlak dışı davranışlarda bulunmaktan çekinmezler.

Böyle davranışlara en çok iş başında rastlanır. İnsanın gerçekten ne olduğu para ile, dünyalıkla kurulan münasebette belli olur. Alışverişte insandan para yada başka bir değer çıktığından, onun insana mı, yoksa paraya mı, daha çok değer verdiğini ancak böyle bir ilişkide öğrenmek mümkündür.

Sözü ve davranışıyla bizim hayranlığımızı kazanan nice insanlar vardır ki, satıcı veya alıcı durumunda öyle alçalır, öyle küçük hesaplar yaparlar ki, şaşırıp kalırsın. Bir insanın ne olduğunu anlamak için ondan bir borç istemek, bir ihtiyacını onun yanında dile getirmek yada alışveriş yapmak yeterlidir. Alışveriş, bir kişinin karakterini iyi ya da kötü olarak belirleyen en önemli kriterlerden biridir.

Alışveriş öncelikle ilgiye dayanır. Birçok insan, yararları için etik kurallarını çiğnemekten çekinmez. Bunu anlamanın en iyi yolu, kişiyi alışverişte denemektir.

Alışveriş sırasında sahtekarlık kullanmayan, yalanlara saygı göstermeyen, yalan söylemeyen ve ahlaksız yollardan sapmayan bir kişi iyi bir kişidir. Birçok insan çıkarları için ahlaksız davranmaktan çekinmez. Bu tür davranışlar işyerinde en yaygın olanıdır.

Gerçekte ne olduğunu dünya ile ilgili olarak para belirler. Para ya da başka bir değer alışverişe, insanlara ya da paraya daha fazla değer katıyorsa ortaya çıktığı için, sadece böyle bir ilişkiyi bulmak mümkündür. Sözleri ve davranışları ile hayranlığımızı kazanan birçok insan var, satıcılar veya alıcılar durumunda, o kadar düşük hale geliyorlar, şaşıracak kadar küçük hesaplamalar yapıyorlar.

Bir kişinin ne olduğunu anlamak için, bir kredi istemek, onunla bir ihtiyaç ifade etmek veya alışveriş yapmak yeterlidir.

  • Adamın iyisi alışverişte belli olur atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Adamın iyisi alışverişte belli olur atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Adamın iyisi alışverişte belli olur atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Adamın iyisi alışverişte belli olur atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Adamın iyisi alışverişte belli olur atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Adamın iyisi alışverişte belli olur atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri