Ahmak gelin yengeyi halayığı sanır

Ahmak kimse kendisini koruyup gözeten kişiye hizmetine verilmiş biri gözüyle bakar ve saygısız davranışlarıyla onun gönlünü kırarak hizmetinden yoksun kalır. Anlayışı kıt, görgüsüz kişi, kendisini korumaya çalışan kişiye halayık gözüyle bakar. Ona saygısızca davranır.

Karşısındaki değerli insanın gönlünü kırarak hizmetinden mahrum kalır. Halayık, düğünde geline kılavuzluk eden kadın. Ahmak kimse, kendisini korumakta olan kişiye, hizmetine verilmiş biri gözüyle bakar ve saygısızca davranışıyla onun gönlünü kırarak hizmetinden yoksun kalır.

Ahmak olan kimseler, kendisini korumakta ve kollamakta olan kişi yada kişilere, hizmetine verilmiş bir hizmetçi gözüyle bakar ve saygısızca davranışlarıyla onların gönlünü kırarak bu iyilik hizmetinden yoksun kalır. Akılsız insan kime iş buyuracağını bilmez. Kimse kendini koruyan ve koruyan kişiye hizmet verilen bir kişiye bakmaz ve saygısız davranışı ile kalbini kırarak hizmetinden mahrum kalır.

Anlayışı kıttır, göze çarpmayan kişi kendini bir tanık olarak korumaya çalışan kişiye bakar. Ona saygısızlık ediyor. Kendisinden önceki değerli kişinin kalbini kırarak hizmetinden yoksun bırakılır.

Halayık, gelini düğünde yönlendiren kadındır. Aptal, kendisini koruyan kişiye hizmet eden kişiye bakar ve saygısız davranışı ile kalbini kırarak hizmetinden mahrum kalır. Salak olanlar, hizmetine verilen bir hizmetçinin gözünden onu koruyan ve koruyan kişiye veya insanlara bakarlar ve saygısız davranışlarıyla kalplerini kırarak bu iyi hizmetten mahrum kalırlar.

Akılsız kişi bir işe kimin emredeceğini bilmiyor.

  • Ahmak gelin yengeyi halayığı sanır atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Ahmak gelin yengeyi halayığı sanır atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Ahmak gelin yengeyi halayığı sanır atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Ahmak gelin yengeyi halayığı sanır atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Ahmak gelin yengeyi halayığı sanır atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Ahmak gelin yengeyi halayığı sanır atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri