Akıl olmayınca ne yapsın sakal?

Kişi yaşlandığında olgunlaşmayıp akılsız kalmışsa çocukça işler yapar. Bir kimse yaşlanmakla aklı çoğalmaz, belki tecrübesi artar. Bazı insanlar yaşlandığı halde olgunlaşamamışlardır.

Akılsızca ve çocuksu davranışlarını sürdürürler. Zaten kişi akıllı değilse, yaşıda olsa çocukça işler, akılsızca davranışlarda bulunur. Kişi, sadece yaşlanmakla olgunlaşmaz.

Akılsızsa, çocukça işler yapar. Toplumdaki insanlar sadece yaşlanmakla olgunlaşıp erdem sahibi olmazlar. Akılsızsa yapılan işler ve uğraşılar, çocukça olabilir.

Bu gibi kişilere akılsızlığı bir arpa boyu yol aldırmaz, sadece saçının, sakalının ak bir hale gelerek itibar sahibiymiş gibi gözükmesine neden olur. Kişi büyüdüğünde olgunlaşmaz ve akılsız kalırsa, çocuksu işler yapar. Bir kişi yaşlandıkça zihnini arttırmaz, belki de deneyimi artacaktır.

Bazı insanlar daha yaşlı olmalarına rağmen olgunlaşamamıştır. Akılsız ve çocuksu davranışlarına devam ediyorlar. Kişi zaten zeki değilse, çocuksu, yaşta olsa bile, akılsız davranır.

Kişi sadece yaşlanarak olgunlaşmaz. Akılsızsa, çocukça işler yapar. Toplumdaki insanlar sadece yaşlanma ile olgunlaşmazlar ve erdemleri vardır.

Akılsız ise, işler ve meslekler çocukça olabilir. Bu insanların akılsızlığı arpa uzunluğuna yol açmaz, sadece saç ve sakalın beyaz olarak ün yapmasını sağlar.

  • Akıl olmayınca ne yapsın sakal? atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Akıl olmayınca ne yapsın sakal? atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Akıl olmayınca ne yapsın sakal? atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Akıl olmayınca ne yapsın sakal? atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Akıl olmayınca ne yapsın sakal? atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Akıl olmayınca ne yapsın sakal? atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri