Akıl para ile satılmaz

Delice iş yapan zenginler bulunduğu gibi akıllıca iş yapan fakirlerde vardır. İnsanlar akılca eşit değillerdir. Kimileri akıllı, kimileri aptaldır.

Bunu değiştirmek mümkün değildir, böylede sürüp gidecektir. Üstelik akıl, somut bir şeyde değildir. Sonradanda elde edilemez, paraylada alınıp satılamaz.

Etrafımıza şöyle bir baktığımızda delice işler yapan varlıklı insanlar, akıllıca işler yapan yoksul insanlar görürüz. Eğer akıl parayla satın alınmış olsaydı zenginlerin dilece işler yapmadıklarına tanık olabilirdik. Delice iş yapan zengin bulunduğu gibi akıllıca iş yapan yoksullarda akıl para ile satılsaydı birincilerle ikincilerin tutumları bunun tersi olurdu.

İnsana ait bazı meziyetler vardır ki, bunları para ile birine aktarmak yada birinden almak mümkün değildir. Akıl, fazilet ahlak gibi şeyler ya doğuştan vardır yada yaşayarak kazanıdır. Nice varlıklı insanlar vardır, deli gibi davranırlar, nice yoksullarda akıllıca işler yaparlar.

Eğer akıl para ile satın alınabilseydi, zenginler ilk önce diğer insanların aklını toplarlardı. Fakat bu mümkün değildir, çünkü akıl Allah vergisi bir nimettir. Akıl doğuştandır, sonradan elde edilmez.

Çılgın işler yapan zengin insanlar ve akıllı işler yapan fakir insanlar var. İnsanlar eşit derecede akıllı değildir. Bazıları akıllı, bazıları aptal.

Bunu değiştirmek mümkün değildir, bu yüzden devam edecektir. Dahası, zihin somut bir şey değildir. Daha sonra elde edilemez, para ile satın alınamaz ve satılamaz.

Etrafa baktığımızda, varlıklı insanların çılgınca iş, fakir insanların akıllıca iş yaptığını görüyoruz. Para için satın alınmış olsaydı, zenginlerin bir şey yapmadığına şahit olabilirdik. Akıllıca çalışan zengin insanların yanı sıra akıllıca çalışan yoksullar para ile satıldıysa, birinci ve ikinci tutumlar tersi olur.

İnsana ait bazı değerler vardır, onları parası olan birine aktarmak mümkün değildir. Zihin, erdem, ahlak gibi şeyler ya doğal ya da canlıdır. Birçok zengin insan var, deli gibi davranıyorlar, birçok fakir insanda akıllı işler yapıyorlar.

Zihin para için satın alınabilseydi, zenginler önce diğer insanların zihinlerini toplardı. Ama bu mümkün değil, çünkü zihin bir tanrı vergisidir. Zihin doğuştan gelir, daha sonra edinilmez.

  • Akıl para ile satılmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Akıl para ile satılmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Akıl para ile satılmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Akıl para ile satılmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Akıl para ile satılmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Akıl para ile satılmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri