Akıllı oğlan neyler ata malını akılsız oğlan neyler ata malını

Çocuk akıllı ise babasından mal kalsın diye beklemez, malı kendisi kazanır, akılsızsa babası ne kadar çok mal bırakırsa bıraksın, değerini bilmez ve onu kısa zamanda bitirir. Akıllı ve zeki kişi, babadan kalacak mala, mirasa güvenmez. Kendi alın teriyle hayatını kazanır.

Akılsız kişi ise babadan kalan mirasa güvenir, kalan mirasıda kısa sürede elden çıkarır, tüketir, çarçur eder. Bir evlat iyi eğitilmişse, akıllı ise malı kendisi kazanır, baba malına gerekseme duymaz. Akılsız ise, babası ne kadar çok mal bırakırsa bıraksın, altından girer üstünden çıkar ve malsız kalır.

Buna göre çocuklara mal bırakmaya çalışmak tansa onları iyi eğitmeye çalışmak daha hayırlıdır. Akıllı ve çalışkan insan geleceği için ailesinden kalacak mirasa güvenmeden kendini yetiştirir. Mirasa güvenerek tembellik edip çarçur etmez parasını.

Akılsız insan ise ailesinden kalan mala güvenerek yarınını düşünmeden har vurup harman savurur ve ne olursa olsun o mal o kişiye kalmaz. Çocuklara mal bırakılmaktansa onları iyi yetiştirmek daha hayırlıdır. Çocuk akıllıysa, malların babasından kalmasını beklemez, malları kendisi kazanır, eğer akılsızsa, babası ne kadar mal bırakırsa bıraksın, değerini bilmez ve bitirir.

kısa zaman. Akıllı ve zeki kişi, babadan kalacak mülke, mirasa güvenmez. Hayatını kendi teriyle kazanır.

Akılsız kişi, babadan kalan mirasa güvenir, kalan mirasa kısa sürede atar, tüketir ve çöker. Bir oğul iyi eğitimli, akıllıysa, malları kendisi kazanır, babanın buna ihtiyacı yoktur. Akılsızsa, babası ne kadar ayrılırsa düşsin, altına girer, ondan çıkar ve mal olmadan kalır.

Buna göre, çocukları iyi eğitmeye çalışmak, çocuklara mal bırakmaya çalışmaktan daha iyidir. Akıllı ve çalışkan adam, geleceği için ailesinin mirasına güvenmeden kendini yetiştirir. Mirasa dayanarak parasını boşa harcamaz.

Akılsız kişi, ailesinden kalan mülke güvenerek, yarını düşünmeden acıyor ve karışıyor ve bu mülkten bağımsız olarak, bu mülk o kişiye bırakılmıyor. Çocukları iyi yetiştirmek, mallarla birlikte bırakmaktan daha iyidir.

  • Akıllı oğlan neyler ata malını akılsız oğlan neyler ata malını atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Akıllı oğlan neyler ata malını akılsız oğlan neyler ata malını atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Akıllı oğlan neyler ata malını akılsız oğlan neyler ata malını atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Akıllı oğlan neyler ata malını akılsız oğlan neyler ata malını atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Akıllı oğlan neyler ata malını akılsız oğlan neyler ata malını atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Akıllı oğlan neyler ata malını akılsız oğlan neyler ata malını atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri