Akan su yosun (pislik) tutmaz

Bilinen bir şey ki, devamlı akan su kendini ve yatağını temiz tutar, hareketsiz ve birikinti halinde olan suda aksine mikrop ve pisliği bünyesinde taşır. Denebilir ki hareketlilik, canlılık ve çalışkanlık insanı canlı ve üretken yapar, iyimser kılar, kötülükten uzak tutar, düşkünlüğünü önler, böylecede o insan hem kendine, hemde başkalarına yararlı olur. Akar su çukurunu kendi kazar.

Azimli olan, bir şey yapma isteği ve gücünü taşıyan, gayretli ve atak kimseler zorluklara boyun eğmezler, amaçlarını gerçekleştirmek için imkan ararlar, yollarını ne yapıp edip bulurlar. Durgun suların yosun tutması gibi, tembel insanda uyuşuk sevimsiz bir hale gelir. Kişinin kendisinde ve bulunduğu ortamlarda görülen her türlü olumsuzluk tembelliğinin sonucudur.

Sürekli akan suyun kendini ve yatağını temiz tuttuğu, durgun ve biriken suyun aksine mikrop ve kir taşıdığı bilinmektedir. Hareketlilik, canlılık ve titizliğin insanları canlı ve üretken kıldığı, onları iyimser kıldığı, kötülükten uzak tuttuğu, hoşgörülerini önlediği söylenebilir, böylece kişi hem kendisi hem de başkaları için yararlıdır. Akan su çukurun kendisini kazıyor.

Tutkulu, bir şey yapmak için istek ve güce sahip olanlar, gayretli ve çeviktir, zorluklara boyun eğmez, hedeflerine ulaşmak için fırsatlar ararlar, yaptıklarını ve yollarını bulurlar. Durgun sular gibi, tembel kişi uyuşuk ve sevimsiz hale gelir. Kişide ve yaşadığı çevrede görülen her türlü olumsuzluk tembellikten kaynaklanmaktadır.

  • Akan su yosun (pislik) tutmaz atasözünün kısa açıklaması ve uzun anlamı nedir?
  • Akan su yosun (pislik) tutmaz atasözünün söyleyeni ve tarihi hikayesi nedir?
  • Akan su yosun (pislik) tutmaz atasözününde verilmek istenen öğüt mesajı nedir?
  • Akan su yosun (pislik) tutmaz atasözü nasıl ortaya çıkmıştır ve konusu nedir?
  • Akan su yosun (pislik) tutmaz atasözünün cümlede kullanımı ve kompozisyon yazısı
  • Akan su yosun (pislik) tutmaz atasözünün eş ve yakın anlamlısı ve benzer atasözleri
  1. Sonraki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  2. Önceki İlgili Atasözleri ve Anlamları

  3. Sonraki A Harfi ile Başlayan Atasözleri

  4. Önceki A Harfi ile Başlayan Atasözleri